BANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sastaće se sutra u Banjaluci sa predstavnicima Srpske u institucijama BiH, Vlade i Narodne skupštine Srpske, Privredne komore Srpske, Spoljnotrgovinske komore BiH, te predstavnicima poljoprivrednih udruženja iz Srpske i “Mlijekoprodukta” iz Kozarske Dubice.
Sastanku su pozvani i predstavnici Udruženja poljoprivrednih proizvođača mlijeka, Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, Udruženja povrtara i Udruženja voćara Srpske.
Sastanak će biti održan u palati Republike u 17.00 časova, najavljeno je iz kabineta predsjednika Republike Srpske.
Dodik je rekao ranije da je za sutra u Banjaluci zakazao sastanak na kojem će biti riječi o predloženoj adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ koja je neprihvatljiva za Srpsku.
“Još jednom na sastanku želimo da razgovaramo ovom pitanju i saopštimo javnosti naše opredjeljenje koje se odnosi na adaptaciju ovog sporazuma, te da Predsjedništvo BiH ima jasan stav, bar što se tiče Republike Srpske. Ovakav SPP je neprihvatljiv za Republiku Srpsku i bez obzira na to što mnogi u svemu ovome vide neku priču, naše ‘ne’ SSP-u ne znači da je to ‘ne’ evropskom putu i dogovoru o ovom pitanju”, rekao je Dodik.
On je istakao da se, kada pitanje popisa bude vraćeno u zakonske okvire i uvaženi stavovi Srpske, može razgovarati o SSP.
“Vlast Republike Srpske nije dala saglasnost o SSP. Sada smo prvi put vidjeli da predstavnici Srpske u institucijama BiH traže ovaj stav jer je adaptacija potpuno neprihvatljiva zbog ogromne štete”, rekao je Dodik i napomenuo da je Srpska ranije predlagala da se nađe mehanizam za naknadu štete i da neće biti problema ukoliko bude pronađen.
On je podsjetio da je BiH imala potpuno validan sporazum sa EU, kada član nije bila Hrvatska.
“Kada je Hrvatska postala član EU nametnuli su nam pristup koji je ova zemlja od nas ranije tražila, a to je da nemamo carina za uvoz hrvatskih proizvoda. Iz toga je vidljivo da Evropa želi pomoći Hrvatsku da svoju nekonkuretnu robu evropskom tržištu plasira ovdje, što je nedopustivo”, zaključio je Dodik. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Niste morali sa se mucite i pravite nepotrebne troskove. Nakon izlazka Velike Britanije, EU ce se nekoliko godina baviti vlastitim problemima, tj. da nadje formulu po kojoj i ostale sadasnje clanice nece teziti izlasku iz EU. Nece im ni padati na pamet da se bave novim kandidatima. Prema tome, bavite se jalovim poslom i bolje je da tu pricu zaboravite a adaktirate za narednih nekoliko godina.
Proizvodi za koje se traži slobodan uvoz do kvota (prosjek uvoza iz HR u BiH 2009-2011), se najvećim dijelom proizvode u Srpskoj i neposredno su konkurentni domaćim proizvođačima. Kada je u pitanju vrijednost carina koja se naplaćuje na ove proizvode od kada je HR izašla iz EU, onda je to riječ o 70-80 miliona KM/godišnje, od čega veliki dio dobija i srpski seljak. Neki dan je na Sjednici Savjeta ministara g. Šarović podržao ukidanje carina prema Hrvatskoj (koja je između ostalog protjerala 250.000 Srba u ovom ratu i ubila 700.000 u prošlom). Nema smisla sada ići na adaptacija SSP, jer je jedna članica već istupila (VB) Treba zahtjevati kompletnu promjenu trgovinskog aranžmana i izboriti bolju poziciju za naš agrar.