SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH trebalo bi sutra da razmatra Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2015. godinu, prema kojem budžet BiH za ovu godinu iznosi 1.563.580.625 KM.
Na prijedlog Savjeta ministara, Predsjedništvo BiH utvrdilo je 4. maja Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2015. godinu, kojim je predviđeno da ukupni prihodi za finansiranje institucija i primanja budu na nivou 2014. godine i iznose 950 miliona KM, dok bi prihodi za servisiranje spoljnog duga iznosili 613.580.625 KM, što je za 232.812.343 KM manje u odnosu na prethodni budžet.
U strukturi prihoda dominira zahvatanje sa Jedinstvenog računa u identičnom iznosu kao i 2014. godine od 750 miliona KM, a ukupna javna potrošnja svodi se na nivo koji omogućavaju realni prihodi bez zastoja u provođenju reformi.
Na dnevnom redu sjednice je i zahtjev Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH kojim su predviđene strože kazne za krivična djela trgovine ljudima, a organizovana međunarodna trgovina ljudima propisuje se kao posebno krivično djelo.
U zakon se uvodi i krivično djelo “prisilni nestanak”.
Cilj je harmonizacija krivičnog zakonodavstva u BiH sa međunarodnim pravom, te usklađivanja sa preporukama Grupe Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije /GREKO/, Komiteta Savjeta Evrope za sprečavanje pranja novca /MANIVAL/ i FATF-a, međunarodnog tijela čiji je zadatak praćenje mjera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.
Pred poslanicima će se naći Izvještaj Komisije za saobraćaj i komunikacije o javnom saslušanju predstavnika BHANSA, BHDCA i Savjeta ministara BiH u vezi sa propustima navedenim u Izvještaju o izvršenoj reviziji učinka o temi “Kontrola vazdušnog saobraćaja BiH”.
U izvještaju Kancelarije za reviziju institucija BiH navodi se da je sistem kontrole vazdušnog saobraćaja neefikasan i da BiH zbog toga trpi značajne posljedice.
Takav izvještaj Kancelarije ranije je razmatrao Predstavnički dom i naložio Komisiji za saobraćaj i komunikacije da organizuje javno saslušanje nadležnih institucija.
Na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma nalazi se i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policijskim službenicima BiH, koji treba da obezbijedi neophodne pretpostavke za efikasnije izvršavanje nadležnosti policijskih tijela i primjene policijskih ovlaštenja.
Cilj zakona je i kvalitativno poboljšanje njihovog radnopravnog statusa, uz istovremeno obezbjeđivanje neophodnog stepena zaštite prava policijskih službenika.
Pred poslanicima će se naći i negativan izvještaj Ustavnopravne komisije ovog doma na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu u BiH, čiji je predlagač poslanik SDP-a BiH Denis Bećirović, te negativno mišljenje ove komisije za Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona BiH, čiji je predlagač Damir Arnaut iz DF-a.
Ustavnopravna komisija zaključila je da Prijedlog dopune Izbornog zakona BiH koji se odnosi na popunjavanje Kluba srpskih delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH /FBiH/ nije usaglašen sa Ustavom i pravnim sistemom BiH.
Poslanici bi trebalo da se izjasne o Prijedlogu rezolucije o Sutorini, kojom Denis Bećirović traži odbijanje prijedloga ugovora o granci BiH i Crne Gore.
Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma nije podržala Prijedlog rezolucije o Sutorini, a više poslanika ocijenilo je da je problematizovanje granice sa Crnom Gorom nanijelo štetu BiH.
Na dnevnom redu je i više izvještaja, među kojima izvještaj o radu Savjeta ministara BiH, te o radu parlamentarnog vojnog povjerenika BiH za 2014. godinu.
Sjednica Predstavničkog doma trebalo je da bude održana 29. aprila, ali je odgođena na zahtjev zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladena Bosića, nakon terorističkog napada u Zvorniku.
Kolegijum Predstavničkog doma tada je odlučio da prva tačka sjednice u novom terminu bude informacija o terorističkom napadu u Zvorniku koju u međuvremenu treba da sačini Savjet ministara BiH. Srna