BANJALUKA, Predstavnici Vlade Republike Srpske razgovaraće sutra sa socijalnim partnerima – Unijom udruženja poslodavaca i Savezom sindikata Srpske o ekonomskoj politici i republičkom budžetu za narednu godinu, potvrdili su danas Srni predsjednici ovih grupacija.
Predsjednik Unije Udruženja poslodavaca Republike Srpske Predrag Zgonjanin rekao je Srni da poslodavci imaju veliki broj zahtjeva, dodajući da oni žele rasterećenje privrede, s obzirom na to da je ovo Vlada kontinuiteta.
“To znači vraćanje poreza i doprinosa na nivo iz 2008. godine, prije njihovog rasta, zato što je, dizanjem poreza i doprinosa, ekonomija opterećena velikim dažbinama. Opterećenja treba sniziti na maksimum 45 do 47 odsto sa sadašnje stope koja je veća od 60 odsto”, naveo je Zgonjanin.
On je rekao da postoje ogromni fiskalni i parafiskalni nameti koje ekonomija nije mogla izdržati i da je zbog toga dio ekonomije krenuo u “sivu ekonomiju”.
Zgonjanin smatra da treba da bude napravljen i reprogram javnog duga da bi se ostatkom novca mogli realizovati razvojni programi u realnom sektoru, da se zabrani zapošljavanje u javnoj upravi iz koje treba u naredne četiri godine minimalno da se 25 odsto lica prevede u realni sektor.
On je podsjetio da Unija udruženja poslodavaca i dalje insistira na novom zakonu o radu, bez obzira na protivljenje sindikata, kao i da sve javne nabavke, koliko je to moguće, više izađu na tendere.
Zgonjanin je dodao da će se insistirati i na uvođenju taksi, carina, prelevmana na svu uvoznu robu, pojasnivši da visina tih dažbina mora biti ravna onoj koliko države uvoznice daju subvencija i dotacija na takav proizvod.
Prema njegovim riječima, strani trgovinski lanci koji izvlače 60 puta uvećanu maržu, moraju biti natjerani da imaju više od 51 odsto robe domaće proizvodnje.
Zgonjanin je dodao da poslodavci traže još niz mjera i izmjena više zakonskih rješenja.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je Srni da će od Vlade biti zatraženo da u ova dva ključna dokumenta budu uneseni ranije dostavljeni zahtjevi, prijedlozi i mjere, dodajući da su za radnike u Srpskoj ključni – vladavina prava i otvaranje novih radnih mjesta.
Ona je naglasila da treba da budu stvoreni uslovi za dobro poslovanje, ali da Vlada Srpske ne smije svoju ekonomsku politiku podrediti isključivo kapitalu, a da radnici ostanu u zapećku.
“Čini mi se da dominiraju interesne gupe kao što su međunarodne finansijske organizacije, vlasnici najčešće sumnjivog kapitala, razna interesna udruženja koje finansiraju strane organizacije koje plasiraju priču da su naši radnici neradnici, da je potrebno pojeftiniti rad u Srpskoj kako bi se ostvario privredni rast, što Vlada ne smije da dozvoli”, rekla je Mišićeva.
Ona je navela da se pod vladavinom prava podrazumijeva rješavanje problema svih radnika, bez obzira da li rade u javnom ili privatnom sektoru, i da se pri tome akcenat stavlja na problem neisplaćivanja plata i neuplaćivanja doprinosa, čime se uskraćuje elementarno ljudsko pravo da se mogu liječiti i ostvariti pravo na penziju.
“Predložili smo niz zakonskih rješenja za koja cijenimo da bi poboljšali uslove u kojima žive i rade radnici u Srpskoj, a time bismo sigurno došli i do poboljšanja ekonomske situacije”, rekla je Mišićeva.
Ona je naglasila da je važno i donošenje novog zakona o inspekcijama i potpuno drugačija organizacija Inspektorata Srpske, da bi se mogla kontrolisati primjena postojećih zakona, jer je to “rak rana” u Srpskoj zato što zakoni nisu loši, ali je problem to što se oni ne primjenjuju, za šta niko ne odgovara.
Mišićeva kaže da je potreban i novi zakon o stečaju, da će se od Vlade tražiti povećanje najniže plate, te dodatna sredstva za program socijalnog zbrinjavanja radi povezivanja radnog staža.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija najavio je ranije da će tokom vikenda biti obavljene konsultacije sa socijalnim partnerima o budžetu i ekonomskoj politici.
Zgonjanin i Mišićeva su naveli da je sastanak sa predstavnicima Vlade Srpske zakazan za sutra u 12.00 časova. Srna