BANJALUKA, Centralni registar hartija od vrijednosti Republike Srpske (CRHOV RS) sutra će početi koristiti međunarodno priznate ISIN kodove na svim registrovanim hartijama od vrijednosti u RS.
ISIN kod znači da su podaci o hartijama koje tržište kapitala Republike Srpske dostavlja međunarodnim provajderima podataka zvanično dodijeljeni odnosno potpuni, tačni i u skladu sa međunarodnim standardima.
Međunarodno priznate ISIN kodove na registrovanim hartijama od vrijednosti, koji su usaglašeni sa zamjenskom agencijom dodijeljeni su u skladu sa ISO 6166 standardom, saopšteno je iz CRHOV.
Centralni registar ističe da je rješavanje dodjele međunarodno priznatih ISIN kodova za hartije od vrijednosti koje su registrovane u registru jedno od bitnih pitanja za tržište kapitala RS.
Na rješavanju ovoga problema Centralni registar je intenzivno radio tokom prethodnih godina tačnije od maja 2004.godine, ali proces je trajao dugo jer se jedno tehničko pitanje, pretvorilo u političko.
Došlo je, kažu u CRHOV, neke institucije u FBiH su opstruisala dogovoreni proces.
Centralni registar je 02. decembra prošle godine, kao rezultat svih ovih dugogodišnjih aktivnosti, potpisao Ugovor sa zamjenskom agencijom o dodjeli međunarodno priznatih ISIN kodova za hartije od vrijednosti koje su registrovane u Centralnom registru.
Jasminka Đukić direktor CRHOV objašnjava da je registar 02. decembra prošle godine potpisao ugovor sa zamjenskom agencijom o dodjeli međunarodno priznatih ISIN kodova za hartije od vrijednosti koje su registrovane u Centralnom registru.
Uobičajena praksa je postojanje nacionalne agencije za dodjelu serijskih brojeva, a određivanje nacionalnih agencija za dodjelu serijskih brojeva hartija od vrijednosti je pod autoritetom Komisije za hartije od vrijednosti koja poslove u vezi dodjele ISIN brojeva prenosi na registre.
„S obzirom na specifičnu situaciju u okviru Bosne i Hercegovine pojavilo se pitanje kako postati članica ANNA-e. Osnovni uslov kod dodjele ISIN brojeva je primjena samo jednog koda za kod države u skladu sa ISO 3166 koji se upotrebljava kao prefiks ISIN-a, odnosno BA koji je dodijeljen za Bosnu i Hercegovinu. Dalji uslov je da se izbjegne stvaranje duplikata kod dodjele ISIN brojeva registrovanim hartijama“, kaže Đukić.
Na inicijativu CRHOV 2007. godine dobijena je saglasnost Komisije za hartije od vrijednosti RS i Komisije za vrijednosne papire u FBiH da entitetski registri hartija od vrijednosti RS i FBiH formiraju “Komitet za dodjelu ISIN brojeva”. „Ovim smo“, ističe Đukić, „potvrdili da neće postojati druga organizacija koja je ovlaštena za dodjeljivanje ISIN brojeva“.
Sekreterijatu ANNA-e dostavljeni su i opisi nacionalnog sistema kodiranja hartija od vrijednosti sa podacima o već dodijeljenim kodovima iz registara.
Dogovoreno je da se po potpisivanja sporazuma o uspostavljanju “Komiteta za dodjelu ISIN brojeva” omogućiti prijem u članstvo komiteta kao ANNA partnera, odnosno da u članstvo ANNA-e budu primljeni Centralni registar RS i Registar vrijednosnih papira FBiH, kao koordinatori procesa dodijeljivanja ISIN brojeva za hov sa područja BiH.
„U međuvremenu dolazi do opstrukcije dogovorenog procesa, od strane nekih institucija FBiH. S obzirom da smo ocijenili da se radi o nezakonitom i neosnovanom miješanje organa izvršne vlasti u tržište kapitala u BiH obratili smo se Ministarstvu finansija RS i Komisiji za hov RS. Ministarstvo finansija RS je odmah reagovalo i informisalo Vladu koja je ovim povodom i usvojila određeni zaključak. Komisija za hartije od vrijednosti je dala saglasnost da Centralni registar nastavi aktivnosti da dobije ISIN koda samo za hartije od vrijednosti emitenata sa teritorije RS i to preko zamjenske agencije“, ističe Đukić.
Ministarstvo finansija RS je poslalo pismo u novembru 2008. godine Sekretarijatu ANNA-e u kojem je naglasilo da ne postoje pravne smetnje da hartije u RS dobiju ISIN kod.
„Sve ovo kao rezultat ima da će se sutra početi koristiti međunarodni ISIN kod na svim hartijama od vrijednosti u RS“, rekla je Đukić.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Molim Vas da mi odgovorite gdje ili kako mogu vidjeti imamo li mi gradjani dividende za bilo koju godinu u Zepter fondu gdje imamo predate i potvrdjene vaucere?
Nijedan fond nije plaćao ništa, osim lopovskih naknada svojim društvima za upravljanje.
Imate pravo na podjelu 60 posto od ostvarene dobiti a ostatak ide u kapitalna ulaganja i naknadu za upravljanje društvom.