BANJALUKA, Docent na banjalučkom Ekonomskom fakultetu Goran Radivojac ocijenio je da je ulazak Hrvatske u EU važan za Republiku Srpsku i BiH, jer će već 1. jula 2013. godine biti granično područje sa Unijom, što će donijeti prednosti, ali i nedostatke u vidu prijetnje domaćoj spremnosti i sposobnosti da odgovori zahtjevima koje to susjedstvo postavlja.
“Ono što se mijenja odnosi se na sporazum CEFTA. Hrvatska kao zemlja potpisnica CEFTA je, u skladu sa tim sporazumom, imala odnose sa BiH i to se u smislu spoljnotrgovinske razmjene mijenja. To će biti neophodno redefinisati u narednih godinu-godinu i po dana”, rekao je Radivojac.
Prema njegovim riječima, samo prisustvo EU na granicama BiH nešto je povoljno, ne samo u političkom smislu, nego i ekonomskom, zbog lakšeg protoka informacija i ljudi, istovremeno upozorivši da će BiH, pa samim tim i Srpska, do krajnjih granica morati poštovati standarde i kriterijume koje nametne EU.
Radivojac je dodao da to znači da će domaća roba morati ispunjavati sve standarde za ulazak u Hrvatsku od 1. jula 2013. godine. “Ja sam optimista, jer nije namjera ni Hrvatske, ni zemalja članica EU da se ugrozi ekonomija Republike Srpske i BiH, ali je sigurno da će nam biti potreban dodatni angažman u vidu pripreme i redefinisanja naših odnosa prema toj novoj činjenici”, naglasio je Radivojac.
Ekonomista Damir Miljević smatra da će se ulazak Hrvatske u EU negativno odraziti na Republiku Srpsku i BiH, jer će se od 1. jula naredne godine izvoz u tu zemlju, koja je jedan od najvećih spoljnotrgovinskih partnera BiH, biti podložan svim onim uzansama koje zahtijeva Unija.
“Drugim riječima, bez dokaza o porijeklu robe, raznih međunarodnih vrsta sertifikata i sličnog, ništa se neće moći izvoziti u Hrvatsku i to će nas naročito pogoditi na planu poljoprivrede i prehrambene industrije”, rekao je Miljević.
On je naglasio da je BiH već davno trebalo da preduzme određene korake da bi se pripremila za ovakvu situaciju, dodajući da je ostalo još malo vremena za tako nešto. Miljević nije optimista da će se na tom pitanju nešto uraditi, jer, kako je rekao, ostalo je nešto više od godinu dana za prilagođavanje propisa i donošenje mjera prema prilagođenim propisima, a još nije formiran ni Savjet ministara BiH.
Kandidat za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda naveo je da će prijemom Hrvatske u EU bilateralni odnosi “otići u drugi plan”, jer će BiH imati odnose sa EU i da zbog toga predstoji puno posla.
On je novinarima nakon sastanka sa SDS-om, navodeći primjer saobraćaja, rekao da predstoje poslovi izgradnje graničnih prelaza prema Hrvatskoj, prema EU standardima, a BiH ih trenutno ima dva.
Građani Hrvatske su na jučerašnjem referendumu rekli “da” ulasku u EU, a 1. jul 2013. godine je datum prijema u punopravno članstvo ukoliko pozitivnu odluku donese Sabor Hrvatske i parlamenti svih 27 zemalja članica EU. Srna