BANJALUKA, Kiša koja je padala proteklih dana bila je za poljoprivredne kulture spas u posljednji čas. U posljednja tri dana, na području Republike Srpske palo je 23 litra kiše po kvadratnom metru. Ipak, zbog štete koja je nastala od suše u proteklom periodu, kiše ne mogu znatno pomoći ratarima strnih kultura.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, Vladimir Usorac, kaže da je suša najviše štete pričinila usjevima na području Gradiške, Srpca, Prnjavora, Doboja, ali i cijele Semberije.
– Zavisno od regiona do regiona, štete od suše iznose od 30 odsto do 50 odsto. Strne kulture su već isklasale i malo šta se može promijeniti. Ipak, kiša je dobrodošla kukuruzu i pokošenim površinama, jer sada raste nova trava, te voću koje nije odbacilo plodove – kazao je Usorac.
Poljoprivrednik iz bijeljinskog sela Dvorovi Nebojša Đokić smatra da su padavine kao spas stigle u Semberiju, ali još uvijek je teško procjenjivati konačnu štetu iz sušnog perioda.
– Na području Semberije kiša je padala različitim intenzitetom, pa su neki poljoprivrednici prošli bolje, a neki lošije.
Konkretno u Dvorovima, kiše je bilo dovoljno, pa je znatan dio pšenice i drugih kultura spasen. Ipak, tek kada budemo vršili pšenicu, znaćemo gubitke. Prema slobodnoj procjeni, štete su oko 30 odsto – kaže ovaj poljoprivrednik.
U Hidrometeorološkom zavodu RS kažu da će kiše biti još nekoliko dana, nakon čega prognoziraju prave ljetne temperature.
– U naredna tri dana padaće kiša, ali najmanje u Posavini i mjestimično u Semberiji. Najviše padavina očekuje se u Hercegovini i na jugoistoku zemlje. Temperatura će biti niska za ovo doba godine. Tokom dana živa na termometru dostizaće maksimalno 24 stepena – istakao je dežurni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Aleksandar Pajović.
Pravo na podsticaje
Pravo na novčane podsticaje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS u slučaju suše imaju pravna i fizička lica koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Podsticaj odobrava komisija, na osnovu opravdanosti zahtjeva, a iznose do 25.000 maraka, na osnovu rješenja ministra, a sredstva preko 25.000 maraka odobrava Vlada RS.
Uprkos suši u RS dobar rod voća
Iako je suša već uzela danak kod većine poljoprivrednih kultura, Republiku Srpsku ove godine očekuje dobar rod voća. Prema dosadašnjim procjenama, najbolje će roditi jabuke, pojedine sorte šljive, trešnje, te kajsije i breskve.
Šef Zavoda za voćarstvo Poljoprivrednog Instituta RS Nada Zavišić rekla je da ove vrste do sada nisu osjetile veće posljedice suše u onim voćnjacima gdje je rađena adekvatna zaštita.
Ona je istakla da će zbog suše stradati novi zasadi voća, odnosno ono voće koje je sađeno u proljeće i nije zalijevano.
– Jabuka još uvijek nije osjetila posljedice suše, jer kod nas ipak zbog jake zime, za razliku od drugih terena, kao što je Vojvodina, ima vlage u zemlji, te jabuka ne odbacuje plodove. Trešnja je, takođe, imala dobre uslove, jer je u fazi zrenja bilo dosta sunca. Nije bilo uslova za bolesti i štetočine u voćnjaku, te su plodovi kvalitetni, zdravi i krupni – kazala je Zavišićeva.
Prema stanju u voćnjacima, rane sorte šljive, kao što je “ljepotica”, poslije cvjetanja su zbog suše počele da odbacuju plodove, dok su najbolje prošle “čačanska” i “stenli” sorta šljive.
– Ove godine najslabije će roditi kruška, a pogotovo “viljamovka”. Imala je dobro cvjetanje i na početku je izgledalo da će biti dosta plodova. Međutim, ona je odbacila plodove, jer je na to, osim suše uticao i talas hladnog vremena koji je uslijedio poslije cvjetanja – kazala je Zavišićeva i dodala da je bi ovo trebalo da bude jedna od boljih godina kada je riječ o kajsiji, breskvi i nektarini, jer su zadržale dosta plodova.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da je voće mnogo bolje saditi u jesen, nego u proljeće, te da su ove godine zaprimili samo pet zahtjeva za isplatu podsticaja za zasađeno voće.
– Najbolji uslovi za uzgoj jabuke i kruške u RS su u regionu Potkozarja, odnosno u opštinama Gradiška, Prijedor, Kostajnica, Novi Grad, Kozarska Dubica. Suše nisu mogle toliko uticati na prinos, ali ako se nastavi period velike suše, onda će se odraziti na kvalitet plodova, odnosno imaćemo lošiji, kržljaviji i sitniji plod voća – kazali su u resornom ministarstvu i istakli da je, zbog grada koji pao krajem aprila, došlo do oštećenja u voćnjacima u okolini Banje Luke i Prijedora.
Istakli su da se iz Srpske najviše izvozi jabuka i to uglavnom u Rusiju, te da je riječ je o privatnim firmama koje imaju sklopljene aranžmane sa uvoznicima i distributerima za rusko tržište.
Sadnice
U RS je u prošloj godini zasađeno ukupno 1.916.975 sadnica voća na 650 hektara. Najviše površina zasađeno je jabukama i to 326 hektara. Kruškom je zasađeno 139 hektara, šljivom 55 hektara, jagodom 5,33, malinom 16,30, kupinom 3,80, breskvom 26 hektara, višnjom četiri hektara, trešnjom 3,6, lješnikom 4,50, vinovom lozom 58 hektara, orahom 3,90, domaćim šipurkom hektar i nektarinama 2,80 hektara. Kada je riječ o integralnoj proizvodnji voća, zasađeno je 283,14 hektara jabuka, krušaka, šljiva i breskvi. Fokus, Glas Srpske