BEOGRAD, Ako suša potraje, može se očekivati da voće i povrće još poskupi, kažu u Privrednoj komori Srbije. Zelena pijaca je najbolji pokazatelj kako živimo. Ona reaguje na vremenske prilike, cijene goriva, kurs.
Cijene nekih voćarskih i povrtarskih kultura znatno su više nego prethodnog ljeta.
Tako prodavci na pijaci kažu da sada kupci kupuju recimo paradajz na komad i da nije kao što je ranije bilo, da ne pitaju za cijenu, sad se cjenkaju.
U junu 2012. u odnosu na isti mjesec prošle godine najviše je poskupio krastavac, rekordnih 88,5 odsto. Sljedi karfiol, 70 procenata. Kupus je gotovo 50 odsto skuplji. Cijene paradajza i paprike više su za trećinu, a pasulja za petinu.
Limun je poskupio više od 44 odsto. Jagode su skuplje za trećinu, a banane i trešnje za petinu.
Suša posebno ugrožava voćarsku i povrtarsku proizvodnju. Vojislav Stanković iz Privredne komore Srbije kaže da ukoliko potraju ovakvi klimatski uslovi može da se smanji proizvodnja i kvalitativno i kvantitativno.
“Znači biće manjak ponude na domaćem tržištu, što bi svakako moglo da uzrokuje i značajan rast cijena ovih proizvoda”, rekao je Stanković.
Sjever je često skuplji od juga zemlje, mada nema pravila. Cijene najviše zavise od sezone i ponude i tražnje. Kao po pravilu one skaču 15 do mjesec dana prije nego što se na tezgama pojavi domaće sezonsko voće i povrće u većim količinama.
U međuvremenu, uglavnom se nude skupi uvozni proizvodi. Najveći promet zelene pijace bilježe u septembru i oktobru. Zbog pripremanja zimnice cijene padaju jer se kupuje na veliko. Cijene hrane u Srbiji su 28,5 odsto niže od prosječnih u Evropskoj uniji, ali su tamo i zarade tri puta veće. RTS