NOVI SAD, Ni kiša, koja je posljednjih dana padala, nije mnogo ublažila posljedice suše, koja već duže “pritiska” Srbiju.
Procjenjuje se da je ukupna šteta od suše, koju je Srbija pretrpjela, veća od 2,1 milijarde dolara, ali ratarima je daleko bitnije na koji način će nadoknaditi štetu na njihovim oranicama, koja, u zavisnosti od usjeva, može da bude i viša od 1.000 evra po hektaru.
Sama šteta, kako objašnjava Vojislav Malešev, ratar iz Kaća, nedaleko od Novog Sada, teško se procjenjuje, pošto se, bukvalno, razlikuje od parcele do parcele.
– Iskreno, strah me i da računam, koliko bi mogao da budem u gubitku, pošto sam na svim njivama primjenio kompletnu agrotehniku, i nadao sam se visokom prinosu – kaže Malešev. – Sada, međutim, mogu da računam na isto tako visok gubitak, jer mi, u Kaću nismo imali cijela dva mjeseca.
Malešev ocjenjuje da na nekim njivama neće moći da ubere dovljno kukuruza ni da isplati gorivo za kombajn, kojim ga bere.
– Gruba računica dovodi do toga da je za pokrivanje gubitka na hektaru kukuruza, koji je totalno stradao od suše, u zavisnosti od toga koliko je agrotehničkih mjera primjenjeno, od 700 do 1.000 evra – kaže Malešev. – Slična su ulaganja i u gajenje soje. Suncokret je nešto jeftiniji, dok je šećerna repa skuplja, i ti gubici su i veći od 1.000 evra.
Malešev je, takođe, skeptičan po pitanju nadoknade ove štete. Kako kaže, kada raste cijena poljoprivrednih proizvoda, rastu i sve druge cijene inputa, tako da ratarima ostaje samo gubitak, zbog smanjenog roda.
– Nadamo se da će novi ministar imati razumijevanja za naše probleme, pošto smo mu već uputili neka naša viđenja ove situacije, i prijedloge kako da se šteta ublaži – kaže Malešev. – Sigurno je, međutim, da nas čeka jako skupa i teška jesenja sjetva. Novosti