BANJALUKA, Javno preduzeće /JP/ “Šume Republike Srpske” za devet mjeseci ove godine ostvarilo je 6,2 milona KM prihoda više nego u istom periodu lani, te dobit od 4,8 miliona KM.
U ovom periodu fizički obim proizvodnje ostvaren je oko 90 odsto u odnosu na planirano, skoro sva gazdinstva posluju pozitivno, plate zaposlenima su isplaćivane redovno sa kašnjenjima od jednog mjeseca u osam gazdinstava, nije bilo otpuštanja radnika, a ostvarene su i značajne uštede.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Goran Zubić izjavio je na konferenciji za novinare u Banjaluci da su “Šume Republike Srpske” ispunile sve zadatke koje im je postavila Vlada Republike Srpske u aprilu, nakon negativnog izvještaja o poslovanju preduzeća.
“Ovo javno preduzeće je pokazalo da se dobrom organizacijom rada može popraviti stanje bez obzira na sve uslove i opterećenja pod kojima posluje, a jedan od ključnih faktora jeste upravo ljudski faktor i sama organizacija preduzeća”, rekao je Zubić.
On je naglasio da je je resorno ministarstvo stalno pratilo rad preduzeća i da će tako nastaviti i u buduće, te da očekuje da će preduzeće do kraja godine ostvariti i planirani obim proizvodnje, a što bi trebalo pozitivno uticati i na likvidnost preduzeća kao hronični problem.
Vršilac dužnosti direktora JP “Šume Republike Srpske” Radenko Laketić rekao je da je preduzeće za devet mjeseci ove godine izvršilo poslove sječe i izrade oko 1,4 miliona metara kubnih drveta, da je vrijednost realizacije oko 114 miliona KM, a ostvareno je i bolje korištenje drvne mase.
“Uvećana je i prosječna cijena drvnih sortimenata za oko četiri KM po kubiku”, rekao je Laketić, dodajući da su sve proizvedene količine drveta i prodate.
Prema njegovim riječima, likvidnost preduzeća je slaba, ali je bolja u odnosu na ranije periode. Nema problema ni sa naplatom ovogodišnje realizacije, a pokušavaju se naplatiti i stara potraživanja.
“Potpisujemo reprograme sa onim drvoprerađivačima koji su ostali dužni i za sada je takvih reprograma u vrijednosti 2,5 miliona KM i oni se redovno servisiraju”, rekao je Laketić i dodao da oni kupci koji duguju “Šumama Srpske” ne mogu više od njih kupovati.
Laketić kaže da samo tri šumska gazdinstva za sada negativno posluju, i to „Botin” iz Nevesinja, “Birač” iz Vlasenice i “Panos” iz Višegrada, te da su u prethodnih devet mjeseci rukovodstva gazdinstava koja su poslovala negativno smjenjena i raspoređena na druge poslove.
Govoreći o kupcima iz Federacije BiH Laketić je rekao da se svi proizvodi prvo ponude kupcima iz Srpske, a da se samo viškovi prodaju u Federaciji BiH i da je najveći kupac iz Federacije BiH “Natron” iz Maglaja.
On je dodao da je bilo sniženja cijena četinara u Federaciji BiH zbog zatvaranja jednog gazdinstva u Kantonu 10, zbog čega su neki kupci odlučili da tamo kupuju, ali je taj problem prevaziđen i ti kupci ponovo kupuju u Srpskoj. Srna