– Veliki dio drvoprerađivača ne radi, pa im sirovine i ne trebaju
– Preduzeće više nije u mogućnosti da redovno plaća obaveza izvođačima radova
– Izvođačima radova se konstantno duguje, pa prijeti totalna obustava isporuke
BANJALUKA – Šume Republike Srpske u problemima su do grla. Veliki dio drvoprerađivača ne radi, pa im sirovina i ne treba. Uprava je dozvolila dodatno produženje rokova za plaćanje, čime je dodatno ugrožena likvidnost. Sa druge strane, izvođačima radova se konstantno duguje, pa prijeti totalna obustava isporuke drvni sortimenata. U redu za novac su i lokalne zajednice, dobavljači i drugi. Samo Poreskoj upravi duguju 6,6 miliona KM.
Zbog svega navedenog, Vlada Republike Srpske u funkciji Skupštine akcionara je dala upravi preduzeća saglasnost da se kreditno zaduži za 22 miliona maraka, saznaje CAPITAL.
Po kojoj kamatnoj stopi i koliko godina će se otplaćivati u Šumama Srpske nam nisu otkrili. Kažu kako se problemi gomilaju već duži vremenski period te da su dolaskom pandemije kulminirali.
„Preduzeće više nije u mogućnosti da prati plaćanje obaveza prema izvođačima radova, lokalnim zajednicama kao i drugih obaveza. Tekući prilivi su sve manji, a pogotovo produženjem rokova plaćanja kupcima“, rekli su za CAPITAL u upravi Šuma.
Prema njihovim riječima veliki drvoprerađivači koji su izvozno orjentisani iskazivali su sve manju potrebu za sirovinama, dok su neki kao što su „Destilacija“ Teslić „RS Silicon“ Mrkonjić Grad u potpunosti zaustavili proizvodnju i preuzimanje šumskih drvnih sortimenata, jer na tržištu nisu bili u mogućnosti plasirati svoje proizvode.
„U nastaloj situaciji smanjena je potražnja i otežano plaćanje sortimenata, te je iz tih razloga uprava preduzeća omogućila dodatno produženje rokova plaćanja za drvoprerađivače koji su izvršavali dinamički plan ili preuzimali i veće količine od planom predviđenih, a na osnovu prijedloga šumskih gazdinstava“, rekli su u Šumama RS.
Kada će se situacija u šumarstvu popraviti, malo ko može da precizira u ovom momentu.
Iako im je voda došla do grla, u upravi do sada nisu pokazali veliku empatiju za probleme u koje je preduzeće zapalo. Prije nekoliko sedmica za potrebe dijela Direkcije smještenog u Banjaluci odlučili su da kupe 145,5 litara alkoholnog pića.
Tek nakon pisanja CAPITALA, direktor Slaven Gojković je smanjio količine alkohola i sokova koji se trebaju nabaviti.
Tako se, umjesto prvobitnih 60 litara štoka sada kupuju dva litra, a umjesto 42 litra viskija, nabavka je ograničena na 8,4 litra ili 12 komada po 0,7 litara viskija.
Lazo Šinik, sekretar u Udruženju šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori Republike Srpske kaže kako je situacija na tržištu u najboljem slučaju neizvjesna.
„Kada je drvoprerada u pitanju tržište je usljed pandemije poremećeno i nepredvidivo je kojom brzinom će sve ovo da se vrati u normalu. Mnoge narudžbe su zaustavljene. Ovo što se do sada radilo je bilo odrađivanje ranije ugovorenih poslova. Skladišta su puna, a kako prodavnice nisu radile, roba se nije imala kome prodati. Kada je maj u pitanju, ponovo kreću neke manje narudžbe, ali je za sada sve to neizvjesno“, kaže on.
Na brenti samo softver
Iako u ogromnim finansijskim problemima izazvanih vanrednim stanjem zbog pandemije virusa, u Upravi Šuma RS ne spominju mogućnost raskida ili prolongiranja ugovora o nabavkama koji nisu prioritet u ovom trenutku. Posebno kupovine softvera koji je naišao na veliku kritiku javnost, zbog sumnje u opravdanost i procijenjenu vrijednost. „Šume Republike Srpske“ odlučile su da plate više od 17 miliona KM ili čak 11,5 miliona više od prvobitnog plana, kompaniji „Prointer ITSS“ da im izradi integralni informacioni sistem, o čemu je portal CAPITAL pisao krajem oktobra.
CAPITAL: Dejan Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koje sume vode industrija metalna, samo lajk ser i klikanje na fb i gledanje treba na insta. Od toga se danas zivi i od roditelja
Sume posluju sasvim “normalno” kao i do sada.. A kako to normalno poslovanje izgleda, najbolje oslikava to da moj drugar, sa jedva zavrsenom srednjom skolom mlati lovu samo tako, 600 KM mu plata a on uzme jos 3 plate sa strane, ON koji je na dnu ljestvice, njegov sef uzima 5000 fiksno pored plate od 1400 inace kupci ostaju bez drvne mase tako da svi placaju reket…koliko mulci na vrhu uzimaju pitjaj Boga..to je to normalno poslovanje u Sumama…a ovo za kredit je zato da se Prointeru sto prije isplati 17 miliona, Baja je zacrtao da do izbora predje cifru od 100 miliona..poslije koga briga, nece biti jacih miseva
Pa kad kupuju softvere za milione maraka, a nema ih ni 5% da znaju, niti imaju potrebe za računarom.