-
-
-
Vlada tek u septembru usvojila plan poslovanja „Šuma“ za ovu godinu
-
„Šume“: Razmotriti mogućnost umanjenja zakonom propisanih naknada
-
-
BANJALUKA – Poslovni minus od 6,3 miliona KM koji su zabilježile na kraju septembra, „Šume Srpske“ planiraju do kraja ove godine da pretvore u više od milion maraka plusa, ali samo ako dobiju saglasnost za povećanje cijena šumskih-drvnih sortimenata, otkriva CAPITAL.
Prema podacima iz Proizvodno-finansijskog plana „Šuma RS“ za 2024. godinu, ukupni planirani prihodi iznose 283.901.613 KM, a planirani rashodi 282.869.339 KM, tako da je planirana bruto dobit 1.032.274 KM.
Koliko je taj plan bio realan najbolje pokazuje podatak da su „Šume“ u prvih devet mjeseci napravile gubitak od čak 6,3 miliona KM, da je većina gazdinstava podbacila u proizvodnji te da je zbog toga došlo do smjena čelnih ljudi u upravi i nekoliko gazdinstava.
Potvrđeno pisanje CAPITAL-a: Smjena svih izvršnih direktora u „Šumama“
Ipak, iako nisu planirali ovoliki gubitak, u ovom javnom preduzeću su prilikom donošenja proizvodno – finansijskog plana zadržali rezervu i ocijenili da pozitivan finansijski rezultat na kraju ove godine nije siguran.
„Planom za 2024. godinu predviđen je finansijski rezultat od 1,03 miliona KM koji će biti neizvjestan, jer su rashodi za izvođače radova u fazi eksploatacije šuma povećani zbog poslednjeg povećanja cijena koštanja sredstava rada u eksploataciji“, navodi se u Proizvodno-finansijskom planu u koji je naš portal imao uvid.
Ako se na to nadoveže, kaže se dalje, da zbog nedostatka preduzeća za poslove eksploatacije u zadnjih pet godina imamo pobačaj izvršenja fizičkog obima proizvodnje od pet do 11 odsto u odnosu na plan, jasno je da je jedini način za pozitivno poslovanje povećanje prihoda.
„Povećanje prihoda u najvećoj mjeri se može ostvariti kroz povećanje cijena ŠDS, za šta još uvijek ima prostora na tržištu, što potvrđuju cijene ŠDS iz privatnih šuma koje su u zadnje tri godine veće od ostvarenih u „Šumama Srpske“, a činjenica je da su ŠDS kvalitetniji u državnim šumama“, navodi se u planu i dodaje da je „potrebno razmotriti mogućnost umanjenja zakonom propisanih naknada, a u krajnjem slučaju smanjenje broja zaposlenih“.
Međutim, ono što je posebno interesantno je da je Vlada Srpske Proizvodno-finansijski plan „Šuma“ za 2024. godinu usvojila tek 5. septembra.
Nadzorni odbor „Šuma“ ovaj plan je usvojio 22. decembra prošle godine i pet dana kasnije ga dostavio Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
„S obzirom na to da je Vlada RS 29. decembra godine donijela odluku o povećanju najniže plate, došlo je do značajnog povećanja rashoda na nivou javnog preduzeća, što je dovelo u pitanje ostvarenje planirane dobiti za 2024. godinu. Resorno ministarstvo je o tome obaviješteno 6. februara i 16. aprila je naložilo da se izvrši korekcija Proizvodno-finansijskog plana JPŠ za 2024. godinu“, navodi se u tom planu koji je Vlada usvojila početkom septembra.
Pod minama 42 hektara
U Proizvodno-finansijskom planu se kaže da je na teritoriji kojom gazduju „Šume RS“ oko 51.899 hektara minirana površina.
„Od ove površine 42.660 hektara je pod šumom. Ukoliko se obezbijede donatorska sredstva, neophodno je početi sa deminiranjem. Trebala bi se razmotriti mogućnost finansiranja iz sredstava nadoknade za unapređenje šuma, jer bi se deminiranjem automatski povećala površina šuma za gazdovanje, a samim tim bi se povećali i prihodi preduzeća“, navodi se u planu i dodaje da se „minirane šume prostiru na površini koja je veličine dva prosječna šumskoprivredna područja“.
U dokumentu se dodaje da će uprava preduzeća pratiti tržišna kretanja njihovih proizvoda i na osnovu toga inicirati promjene cijena ŠDS.
S druge strane, dodaje se, potrebno je razmotriti mogućnost umanjenja zakonom propisanih naknada, odnosno rasterećenja ove privredne djelatnosti, a u krajnjem slučaju smanjenje broja zaposlenih.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A sto ne probate rijesiti korupciju u svojim redovima nego svaki manjak rijesavate podizanjem cijena, jesu li proizvodjaci krivi za lose upravljanje? Cijena samo ide gore, nikad je niste spustili kad u svijetu opadne, postala nam je skuplja sirovina nego u Njemackoj. Al nema veze, radnike cemo poslati kucama, kljuc u vrata i ko izadje zadnji nek ugasi svjetlo.
Ukupan minus će biti preko 13 mil. maraka
manje drzave a vece korupcije nema u Galaksiji,BiH je rekorder.