BEOGRAD, Drvnoprerađivačka industrija Srbije u prvom kvartalu ove godine ostvarila je spoljnotrgovinski suficit od 53 miliona dolara, što je nastavak prošlogodišnjeg pozitivnog trenda, saopšteno je juče u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Vrijednost lanjskog izvoza drvnoprerađivačke industrije iznosio je približno 500 miliona dolara, a suficit 152 miliona dolara.
Sekretar Udruženja za šumarstvo i industriju prerade drveta, celuloze i papira Vladimir Burda rekao je da se izvozni trend povećava kod svih vrsta proizvoda.
On je naveo primjer iverice, koju još uvijek za milion dolara više uvozimo nego što izvozimo, ali je to, ukazao je, ipak veliki pomak u odnosu na prethodnu godinu, kada je iverice uvezeno za 18 miliona dolara više nego što je izvezeno.
Izvršni direktor sektora za korišćenje šuma JP “Srbijašume“ Branislav Ilčić, ukazao je na neophodne pripreme za sljedeći korak u procesu pridruživanja i na saradnju tog javnog preduzeća sa Slovačkom, kako bi Srbija koristila njena iskustva.
Na skupu u PKS, on je ukazao na mogućnosti korišćenja subvencija za poslovanje u nerazvijenim područjima, kao i na potrebu da se napravi akreditovana laboratorija za drvnu industriju.
Predsjednici tri grupacije koje okuplja Udruženje za šumarstvo i industriju prerade drveta, celuloze i papira, ukazali su na probleme sa kojima se suočavaju i izrazili žaljenje što nisu uspjeli da se nametnu kao perspektivna grana, iako osim poljoprivrede, jedino drvna industrija ima pozitivne rezultate, a koristi domaće resurse. “Drvnoprerađivačka industrija uspjela je zahvaljujući malim proizvođačima koji su poslovali po propisima“, ukazano je na sjednici.
Privrednici su napomenuli da su im velika konkurencija kolege iz BiH, koji imaju državne subvencije, dok srpska država godinama ne izlazi u susret zahtjevima i prijedlozima domaćih prerađivača drveta. Predstavnici tri grupacije zaključili su da će još jednom napraviti jasan prijedlog mjera kojima bi se podstakao razvoj drvnoprerađivačke industrije i sistemski uredio poslovni ambijent podsticajan za izvoznike.
Izrazili su očekivanje da Privredna komora Srbije bude njihov zastupnik pred kreatorima ekonomske politike i oslonac pri izlasku na strana tržišta, objavljeno je na sajtu PKS. Tanjug