BEOGRAD, Budžet Srbije u oktobru je zabilježio suficit od 268,5 miliona dinara, objavilo je juče Ministarstvo finansija.
To je drugi put ove godine da je u budžetu zabilježen suficit, a prethodni je bio u julu, od 6,86 milijardi dinara.
Prema podacima Ministarstva finasnija, prihodi budžeta u oktobru su drugi put ove godine bili veći od rashoda i iznosili su 79,3 milijarde dinara, a rashodi si iznosili 79,1 milijardu dinara.
Ukupno, u periodu januar – oktobar ove godine ostvaren je deficit budžeta u visini od 139,8 milijarde dinara. Ako se uključe rashodi iz projektnih zajmova koji nisu dio budžeta, ali pripadaju nivou republike, deficit iznosi 149,7 milijardi dinara.
Poreski prihodi iznosili su 70,2 milijardi dinara, neporeski prihodi devet milijardi dinara, a donacije 0,2 milijarde. Najveći prihod, kao i obično, zabilježen je po osnovu poreza na dodatu vrijednosti i iznosi 42,7 milijarde dinara.
“U oktobru se plaćaju tromjesečne obaveze po ovom osnovu tako da je i prihod znatno viši nego u prethodna dva mjeseca. Pored toga u oktobru je zabilježen rekordni priliv po osnovu uvozne komponente PDV u iznosu od 28,8 milijardi dinara. Prihod od akciza iznosio je 15 milijardi, uz napomenu da je izvršen povracaj akciza na naftne derivate u iznosu od 3,6 milijardi”, navedeno je u saopštenju ministarstva.
Kategorije poreskih prihoda, kao i neporeskih, kako se dodaje, naplaćene su u skladu sa očekivanjima za oktobar.
Na rashodnoj strani za kamate se izdvajalo znatno niže nego u septembru s obzirom na to da su se tada plaćale obaveze po osnovu evroobveznica i duga za Pariski klub povjerilaca.
Najveći dio rashoda, kako piše, čine transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (OOSO) i plate. Transferi OOSO iznosili su 19,3 milijarde dinara, a najveći dio se odnosi na penzije i iznosi 18,2 milijarde dinara. Na isplatu plata zaposlenima utrošeno je 20,5 milijardi dinara.
U oktobru je na nivou opšte države, kako piše, zabilježen deficit u iznosu od 1,9 milijardi dinara dok je od početka godine zabilježen deficit u iznosu od 137,2 milijardi, pri čemu su dijelovi centralne države i lokalnog nivoa vlasti trenutno u suficitu. Na nivou lokalnih samouprava suficit iznosi 7,7 milijardi, kod AP Vojvodina 3,5 milijardi, a kod RFZO šest milijardi dinara.
“Ovi suficiti su privremenog karaktera, jer je na primjer, grad Beograd do kraja juna bio u statusu privremenog finansiranja, a visok suficit kod RFZO je posledica dinamike isplate plata pošto se u januaru u zdravstvu isplaćuje samo pola plate”, navedeno je u saopštenju. Tanjug