BEOGRAD, Austrijski građevinski konzorcijum “Alpina-Por” tražio je od suda da stopira isplatu garancije i time preduhitrio Vladu Srbije koja je dan uoči isteka garancije uputila zahtjev za njenu naplatu, piše beogradska “Politika”.
Okružni sud Prvog okruga u Beču zabranio je Banci Austrija da isplati Vladi Srbije 10 miliona evra koncesione garancije deponovane kao obezbjeđenje za izgradnju autoputa Horgoš-Požega, rečeno je listu u beogradskom sjedištu Unikredit banke koja je u vlasništvu Banke Austrija.
Konzorcijum “Alpina-Por” nije do dogovorenog roka, 31. decembra prošle godine, obezbijedio novac i započeo radove, ali je uspio da izdejstvuje stavljanje privremene mjere zabrane raspolaganja novcem kod nadležnog suda do okončanja spora sa Srbijom.
Stručnjaci tvrde da garancija mora biti isplaćena po isteku važenja ugovora.
“Pod uslovom da je koncesionar deponovao neopozivu garanciju za izvršenje posla, nemoguće ju je osporiti poslije neispunjavanja tenderskih uslova i nepoštivanja ugovora. Drugim riječima, garancija mora da bude isplaćena poslije prestanka važenja ugovora”, rekao je za “Politiku” Mahmud Bušatlija, konsultant za investicije.
Pošto je sud zabranio banci da isplati novac, on postavlja pitanje kakvu garanciju je koncesionar deponovao i šta Srbija uopšte ima u posjedu na ime tog posla i smatra da do ovoga ne bi došlo da su od početka poštovani uslovi tendera.
On podsjeća da je prvobitno bilo predviđeno da koncesionar priloži garanciju u iznosu od 10 odsto vrijednosti posla, što je oko 150 miliona evra. Umjesto toga, uslovi su promijenjeni i austrijski konzorcijum je dostavio samo deset miliona evra.
“To im je omogućilo da se lagodno ponašaju, da nameću svoja pravila i da traže promjenu osnovnog koncesionog ugovora”, kaže Bušatlija.
Pošto koncesionar do 31. decembra nije zatvorio finansijsku konstrukciju, ugovor nije stupio na snagu i prema slovu ugovora on nije obavezujući ni za jednu stranu.
Budući da Vlada Srbije nije uspjela da se sa austrijskim konzorcijumom dogovori o otkupu projektne dokumentacije i naknade troškova koje je koncesionar imao, započeta je medijacija.
Ona bi trebalo da traje do 1. maja, a srpski ministri gaje optimizam da će sve biti riješeno mirnim putem budući da, kako izjavljuju, nijednoj strani nije u interesu odlazak pred međunarodni arbitražni sud.