BANJALUKA – Okružni sud u Banjaluci odbacio je tužbu konzorcijuma koji predvodi firma „Solar energetik“ iz Krupe na Uni i presudio da je postupak dodjele koncesije za izgradnju solarne elektrane „Dubovik“ u Krupi na Uni vrijedne 158 miliona maraka sproveden u skladu sa zakonom, otkriva CAPITAL.
Tužbu je podnio konzorcijum koji pored „Solar energetika“ čine još „Tempo kompani“ iz Beograda, „Interpromet“ iz Novog Grada i „Siming trade“ iz Foče.
Ovaj konzorcijum tužbom je tražio poništavanje rješenja Vlade RS od 14. novembra prošle godine kojim je koncesija dodijeljena konzorcijumu firmi „SunnyFox“ iz Novog Grada i „GTI“ iz Sarajeva.
„Tužba se odbija kao neosnovana i odbija se zahtjev tužioca za naknadu troškova upravnog spora“, glasi presuda Okružnog suda u Banjaluci u čijem posjedu je CAPITAL.

Iako iz konzorcijuma koji predvodi „Solar energetik“ imaju pravo na revizije pred Vrhovnim sudom Republike Srpske kao vanredni pravni lijek, ovom presudom praktično je okončan dugotrajni spor za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane „Dubovik“ vrijedne 158 miliona KM.
Podsjećamo, Okružni sud u Banjaluci je 30. oktobra prošle godine poništio rješenje Vlade RS od 18. januara te godine o dodjeli ove koncesije konzorcijumu „SunnyFox“ i „GTI“ i naložio donošenje novog upravnog akta u roku od 30 dana. Vlada Srpske je već 14. novembra donijela novo rješenje i koncesiju ponovo dodijelila istom konzorcijumu.
Suparnički konzorcijum koji predvodi „Solar energetik“ i protiv tog rješenja je podnio tužbu, ali Okružni sud je sada tužbu odbio i prije petnaestak dana donio presudu da je koncesija dodijeljena u skladu sa zakonom.
U obrazloženju presude sud navodi da je cijeli postupak pred Komisijom za koncesije RS sporoveden u skladu sa zakonom.
Predsjednica Komisije za koncesije RS Maja Šuput tada je rekla za CAPITAL da je Okružni sud u Banjaluci samo naložio da se proširi obrazloženje prvobitnog rješenja o izboru najpovoljnijeg ponuđača.
„Komisija za koncesije dostavila je Vladi Srpske prošireno obrazloženju u vezi izbora najpovoljnijeg ponuđača usklađeno sa preporukama i stavovima iz presude Okružnog suda u Banjaluci“, rekla je Šuputova.
Okružni sud u Banjaluci sada je potvrdio njene navode da je Komisija za koncesije u cjelosti ispravno postupala u cijelom postupku izbora najpovoljnijeg ponuđača.
Ipak, u cijelom poslu ostalo je sporno to što je Pravobranilaštvo RS dalo negativno mišljenje i ocijenilo da nema uslova za zaključenje ugovora o dodjeli koncesije.
Pravobranilaštvo RS je ocijenilo da je prije zaključenja ugovora trebalo izvršiti izradu Prostornog plana za područje Krupe na Uni, odnosno izradu Zoning plana za koncesiono područje.
Uprkos tome, ministar energetike i rudarstva Petar Đokić zaključio je ugovor o dodjeli koncesije sa konzorcijumu firmi „SunnyFox“ i „GTI, a Okružni sud u Banjaluci sada mu je dao za pravo.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pitanje je sad da li ima Srbija sklopljen sporazum sa BiH o zaštiti investicija, jer onda je krajna nadležna ponovno neka međunarodna arbitraža. A u Londonu, Washingtonu i Ženevi već samo advokatski troškovi idu u desetine milijona.
ne znam detalje ali predpostavljam (iz drugih slučajeva koje vidim) da saglasnost države iz koje proizlazi tužilac nije potrebna, tako da vjerovatno otpade mogućnost da će to rješavati “politickim pritiskom” u Srbiji …
Ubiće nas ovo. Napravimo koncesioni ugovor, je te tužim sud presudi. Mi pare u džep, narod plaća