BIJELJINA, Okružni privredni sud u Bijeljini 14. jula odlučiće o sporu u kojem Investiciono-razvojna banka (IRB) RS od Bobar banke u likvidaciji zahtjeva naplatu potraživanja od oko 480.000 KM, a koje je osporio likvidacioni upravnik banke Mile Maksimović.
Advokat IRB-a Din Tešić rekao je danas na glavnoj raspravi u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini da Akcijski i Fond za restituciju RS ostaju kod svojih navoda iznesenih u dosadašnjem toku postupka.
On je kazao da je „Bobar banka dala kupcu nekumulativnih akcija, IRB-u, pravo na prioritet pri isplati dividende u iznosu od osam odsto nominalne vrijednosti prioritetne godišnje akcije koja je dospijevala do 30. juna svake godine“.
S tim u vezi je, pojasnio je, Skupština banke je donijela odluku o isplati dividende 27. septembra 2014. godine i ovlastila Nadzorni odbor da to izvrši.
„Dakle, u pitanju je dospjelost prethodno utvrđene obaveze prije pokretanja likvidacionog postupka u Bobar banci, u skladu sa svim pozitivnim zakonskim propisima i normama, a koje je likvidacioni upravnik nezakonito osporio“, izjavio je Tešić.
Naglasio je da je u pitanju preuzeta obaveza banke, te da još uvijek postoji osnov i mogućnost za namirenje potraživanja u cjelosti, jer nije pokrenut stečajni postupak u banci. On je Maksimovića optužio da je prekoračio svoja ovlaštenja kada je osporio pravo IRB-a, pogrešno tumačeći pravo i pravne norme.
Tešić je istakao da je visina potraživanja u ovom sporu dokazana, te da je osporeno samo pravo na to potraživanje, zatraživši od suda da se usvoji istaknuti tužbeni zahtjev, te da upravniku banke naloži da u prijavljena potraživanja unese i potraživanje IRB-a u navedenom iznosu.
Advokat Bobar banke Milenko Zelenović izjavio je da je tužbeni zahtjev neosnovan, potvrdivši da je na vanrednoj sjednici Skupštine akcionara Bobar banke od 27.septembra 2014. godine donesena odluka o raspodjeli dobiti i odluka o isplati dividende na ovlašćene nekumulativne akcije, sve za 2013. godinu.
Međutim, istakao je, potraživanje dividende bilo je uslovno, jer je u konkretnom slučaju Bobar banka , kao emitent akcija, morala pribaviti saglasnost Agencije za bankarstvo RS.
„Pomenute dvije odluke Skupštine akcionara Bobar banke su donesene uz uslov, tako da nijedna nije mogla proizvesti pravno dejstvo, ako Agencija ne izda potrebnu saglasnost, koju i nije izdala“, istakao je Zelenović.
Umjesto saglasnosti ili neke druge odluke, rekao je Zelenović, Bobar banka je 18. novembra 2014. godine dobila dopis od Agencije u kome se navodi da je eksterni revizor osporio ukupne prihode u iznosu od 17.328.000 KM, što višestruko prelazi neto dopit koju je banka prikazala.
Tako, pojasnio je, nisu postojali uslovi za raspodjelu dobiti za 2013. godinu, te je zahtjev za raspodjelu i odbijen od strane Agencije.
Dodao je da ni odluka o isplati dividende nikada nije stupila na snagu. On je predložio da sud odbije tužbeni zahtjev kao neosnovan.
Sudija Božana Gužvić je, zaključujući glavnu raspravu, konstatovala da će odluka u ovom sporu biti donesena 14. jula.
CAPITAL