Capital.ba

Sud BiH opet zabranio Srpskoj prinudnu naplatu 30 miliona od UIO

19.06.2024. / 11:20

BANJALUKA – Sud Bosne i Hercegovine donio je novo rješenje kojim je Republici Srpskoj na još godinu dana zabranio da blokira račune Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) s ciljem naplate 30 miliona KM duga, saznaje CAPITAL.

UIO

FOTO: Capital.ba

„Usvaja se prijedlog dužnika i odgađa sprovođenje izvršenja rješenja ovog suda od 28. septembra 2016. godine, dok se ne odluči o prijedlogu dužnika da se izvršenje sprovede putem Jedinstvenog računa trezora na način regulisan instrukcijom o načinu izvršenja – plaćanja izvršnih sudskih presuda preko budžeta institucija BiH ili do novog prijedloga povjerioca za izvršenje na drugi način, a najduže do 11. juna 2025. godine“, navodi se u rješenju suda.

Prethodno rješenje sud je donio prošle godine i njime je do 18. juna ove godine bilo zabranjeno izvršenje.

Sud BiH već godinama odlaže sprovođenje sopstvenog rješenja o izvršenju i onemogućava RS da naplati milionski dug.

Riječ je o dugu koji RS pokušava da naplati na osnovu presude Suda BiH od 7. maja 2015. godine kojom je Uprava za indirektno oporezivanje obavezana da Srpskoj isplati 15 miliona KM plus zatezne kamate zbog nezakonite raspodjele prihoda od indirektnih poreza za 2009. i 2010. godinu, odnosno ukupno 30 miliona KM.

Ministar finansija RS Zora Vidović juče je za CAPITAL rekla da rješenje još nisu dobili, ali da imaju informaciju da će rješenje o odlaganju izvršenja ponovo biti produženo.

U Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH kažu da su krajem maja 2024. godine proslijedili dopis Pravobranilaštvu BiH, kao pravnom zastupniku UIO, gdje su posebno naglasili da i dalje egzistira problem izvršenja rješenja Suda BiH od 28. 9. 2016. godine, koji se mora riješiti doznačivanjem potraživanih sredstava povjeriocu, odnosno Ministarstvu finansija RS.

„S tim u vezi smatramo da je potrebno naglasiti da se isto ne može izvršiti na teret sredstava sa depozitnih računa za osiguranje duga koji je UIO otvorila u komercijalnim bankama i koji su dio sistema Jedinstvenog računa, jer su to deponovana sredstva trećih lica, koja se najčešće po okončanju postupka carinjenja vraćaju licu koje ih je deponovalo, a samo izuzetno prenose na druge račune Jedinstvenog računa kada postaju prihodi od indirektnih poreza. S toga bi pljendiba tih sredstava ponovo otvorila proces i izazvala enormne troškove za UIO, što je već bio slučaj i zbog čega je prinudno izvršenje rješenja Suda BiH i obustavljeno“, kazali su za CAPITAL u UIO .

Dodali su da je UIO ranije Upravnom odboru predlagala rješenje ovog problema i to tako da se u određenom vremenskom periodu sredstva koja pripadaju Federaciji BiH umanjuju i uplaćuju u korist Republike Srpske do izmirenja duga, ili da se sredstva za izmirenje pomenutog duga obezbijede kroz budžet BiH.

„Međutim, Upravni odbor UIO još uvijek nije riješio ovaj problem“, istakli su u UIO.

Srpska je prije šest godina uspjela da zaplijeni sa računa UIO gotovo 4,7 miliona KM, da bi Sud BiH nakon toga u više navrata naložio odgađanje izvršenja sopstvenog rješenja.

CAPITAL: Marina Ljubojević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!