SARAJEVO, Da bi pružio finansijsku podršku, MMF-u su potrebna uvjerenja da će vlasti nastaviti sa politikama prilagođavanja i reformama kako bi korigovale postojeće probleme i ponovo kreirale uslove za snažniji rast, izjavio je rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Milan Suc.
Suc je istakao da se BiH suočava sa potrebom u pogledu finansiranja platnog bilansa, odnosno da ne može iznaći dovoljno inostranih sredstava za finansiranje pod povoljnim uslovima, zbog čega je razumljiva zainteresovanost za aranžman sa MMF-om.
„Tokom nedavne posjete misije MMF-a u maju, sa vlastima BiH započeti su razgovori o programu koji bi MMF mogao podržati u kontekstu novog aranžmana“, podsjetio je Suc.
Prema njegovim riječima, dio problema se odnosi na ranije odluke u pogledu rashoda koje su dovele javnu potrošnju iznad kapaciteta koji ekonomija može podržati.
„Da bi pružio finansijsku podršku, MMF-u su potrebna uvjerenja da će vlasti nastaviti sa politikama prilagođavanja i reformama kako bi korigovale postojeće probleme i ponovo kreirale uslove za snažniji rast“, rekao je Suc.
Zbog tog razloga, kaže on, vlasti rade na zajedničkoj ekonomskoj strategiji i utvrđivanju koraka kako bi osnažile koordinaciju politika na nivou zemlje, osigurale fiskalnu održivost, očuvale stabilnost finansijskog sektora i unaprijedile poslovno okruženje.
„Očekuje se da će prijedlog programa na kojem vlasti rade poslužiti kao osnova za predstojeće pregovore i mogući dogovor o novom aranžmanu“, poručio je predstavnik MMF-a.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda potvrdio je da će delegacija MMF-a u misiju u BiH doći 11. jula.
“Najprije moramo proći preglede i vidjeti šta možemo i koliko možemo. Ali, aranžman s MMF-om nam svakako treba”, rekao je Bevanda. Srna