BEOGRAD, Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da će građani s prosječnim primanjima manjim od 30.000 dinara mjesečno, koji će uskoro moći da računaju na dugoročne subvencionisane dinarske kredite, generalno, makar u 80 odsto slučajeva koristiti te kredite za kupovinu domaće robe i usluga.
Zbog toga ona smatra da najavljeni krediti imaju nekoliko prednosti u odnosu na sve pozajmice koje je do sada Vlada subvencionisala iz budžeta.
“Prednost tih kredita za krajnje korisnike je što su čisto dinarski, a ne s valutnom klauzulom, tako da u sebi ne kriju rizik od rasta deviznog kursa. Za korisnike je, takođe, bolje to što će to biti dugoročni, a ne kratkoročni krediti, a ni kamatna stopa za njih neće biti visoka jer će biti samo dva-tri odsto veća od stope inflacije. Uz to, zbog grejs-perioda, u kom obaveze miruju, otplata tih kredita počeće praktično kad Srbija izađe iz recesije“, kazala je Diana Dragutinović.
Ona je saopštila da će uz gotovinske država nastaviti da subvencioniše i dvije vrste namjenskih kredita, takođe u dinarima, za kupovinu bijele tehnike i nameštaja domaćeg porijekla i za plaćanje turističkih aranžmana.
„Tim kreditima se na izvestan način kupuje vreme, da ljudi malo predahnu do punog privrednog oporavka“, kazala je ministarka.
Ona je potvrdila da će država uskoro početi da subvencioniše kamatne stope na dugoročne dinarske kredite i da će kamatna stopa na te pozajmice biti niža za siromašnije slojeve stanovništva. Diana Dragutinović je pojasnila da je na prijedlog Ministarstva finansija odlučeno da za siromašnije slojeve stanovništva, s mjesečnim primanjima do 30.000 dinara, kamatna stopa na subvencionisane dinarske kredite bude niža, odnosno 7,5 odsto godišnje, dok će za građane s primanjima do 80.000 dinara kamata biti 8,95 odsto.
Uz to, država će iz budžeta bankama na svakih 100 dinara takvih kredita plaćati šest, odnosno pet dinara, tako da će za banke ukupna kamatna stopa biti nešto manja od 15 procenata godišnje.
Vlada Srbije trebalo bi da odluku o tim kreditima usvoji na narednoj sednici, u četvrtak, 25. marta.
Diana Dragutinović je potvrdila da je za subvencionisanje dinarskih kredita u budžetu predviđeno 500 miliona dinara, a u Vladi očekuju da će to biti dovoljno da banke krajnjim korisnicima odobre 10 milijardi dinara pozajmica u dinarima, s rokom otplate do tri godine, na maksimalan iznos do 300.000 dinara. Emg.rs