BANJALUKA, Na adresu Ministarstva privrede, energetike i rudarstva RS do sada je pristiglo 40 prijava preduzeća zainteresovanih za dobijanje subvencija za izvoz, ali u Ministarstvu očekuju da će taj broj biti veći, jer rok za prijavljivanje ističe krajem ove sedmice.
Podsjećanja radi, prošle godine izvozne subvencije koristilo je 215 preduzeća iz RS.
U Ministarstvu su podsjetili da je ovogodišnji iznos predviđen za subvencioniranje izvozno orijentisanih firmi za pet miliona veći od prošlogodišnjeg i iznosi 20 miliona KM.
Iako su u privrednoj zajednici RS zadovoljni ovogodišnjim iznosom subvencija za izvoz, smatraju da postoji još načina da podsticaji daju značajnije rezultate.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, rekao je da su izvozne subvencije mogle imati bolje efekte da su plasirane u prvom kvartalu ili bar prvoj polovini godine.
“Privredna komora RS bila je predlagač ovogodišnje mjere Ekonomske politike RS, kojom bi iznos izvoznih subvencija u rukama privrednika trebalo da bude znatno ranije, ipak do realizacije ove mjere na kraju nije došlo, što je šteta”, rekao je Blagojević.
Blagojević je dodao da u Privrednoj komori RS smatraju da je iznos od 20 miliona KM ipak veoma značajan, ali da je važno to da u potpunosti bude iskorišten u svrhu podsticaja izvoza, a ne da dio ovog novca bude preusmjeren na pomoć ugroženima od poplava i druge slične namjene, kao što je to znao biti slučaj.
Iz prnjavorskog “Standarda”, koji je prošle godine bio dobitnik najvećeg iznosa izvoznih subvencija, 232.000 KM, rekli su da je taj iznos pomogao da se održe stabilne plate u preduzeću.
Edin Dacić, direktor te firme, rekao je da zbog prošlogodišnje mjere Vlade RS, kojom je ukinut neoporezivi dio dohotka za radničke plate, firma na čijem je čelu na godišnjem nivou za primanja radnika izdvaja 300.000 KM više nego ranije.
“Sa našim radnicima postigli smo dogovor da, ukoliko dobijemo subvencije, iskoristimo ta sredstva kako bismo zadržali stare plate zaposlenih”, rekao je Dacić i podsjetio da i ova firma uprkos krizi dobro posluje, jer i dalje uspješno ispunjava planove svojih ugovora sa švedskom IKEA.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, smatra da je podsticaj od 20 miliona KM previše mali iznos da bi se bilo kojem preduzeću u RS značajnije pomoglo.
“Ipak, bolje je i da taj novac bude dodijeljen kompanijama, nego da ne dobiju ništa”, istakao je Pavlović.
On je naglasio da je u kompletnom postupku subvencioniranja važno da kriterijumi konkursa budu transparentni, ali i pravilno iskorišteni.
“Ovaj novac bi morao biti plasiran u svrhu promocije i boljeg izvoznog plasmana, a ne kako bi bile zakrpljene neke druge rupe u poslovanju preduzeća”, precizirao je Pavlović.
Iz Ministarstva privrede, energetike i rudarstva RS podsjetili su da će dinamika dodjele subvencija zavisiti od doznačavanja sredstava Ministarstvu, te su pozvali privrednike koji ostvaruju izvoz da se informišu o uslovima i kriterijumima javnog poziva i da se prijave na javni poziv.
Subvencije su namijenjene izvozno orijentisanim preduzećima kao podrška realizaciji projekata usmjerenih ka poboljšanju konkurentnosti i povećanju izvoza, povećanju dodane vrijednosti postojećih proizvoda, povećanju proizvoda baziranih na inovacijama, kao i povećanju zaposlenosti, istakli su u resornom ministarstvu.
Oni su dalje naveli kako su predmet subvencija projekti koji podrazumijevaju uvođenje savremenih tehnologija i opreme, izgradnju proizvodnih objekata, razvoj i inovativne djelatnosti, te uvođenje sistema kvaliteta s tim da u finansijskoj strukturi projekta učešće obrtnih sredstava ne može biti veće od 30 odsto. Nezavisne novine