BEOGRAD, Srbija je povratila subvencije od ukupno 13 investitora koji su odustali od ulaganja.
Kako pišu “Novosti”, Srbija je investitorima, kroz program privlačenja direktnih investicija, od 2006. godine do sada odobrila 252,3 miliona evra podsticajnih sredstava.
Kada se sva 222 započeta ulaganja i završe, posao će imati ukupno 44.046 ljudi. I pored primamljivih podsticaja države, nisu svi ostali čvrsti u namjeri da posluju baš u našoj zemlji. Od ulaganja je do sada odustalo 100 kompanija.
Većina njih se povukla prije nego što su i dobili novac iz budžeta (investitori dobijaju od 4.000 do 10.000 evra po novom radnom mjestu). Ima i onih, tačno 13 kompanija, koje su prije odustajanja dobile makar dio pomoći države. Od njih je Srbija naplatila bankarske garancije i to u iznosu od 6,1 milion evra.
“Najveći naplaćeni iznos garancije je od britanske tekstilne kompanije “Zamberi”, koja je odustala od gradnje fabrike u Vranju”, kaže Aleksandar Miloradović iz Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza SIEPA.
“Vrijednost te naplaćene garancije je tri miliona evra. Do aktiviranja bankarske garancije dolazi najčešće jer kompanije odustaju od planiranog ulaganja. Nisu u mogućnosti da ispune zacrtani obim zapošljavanja.”
Među firmama koje su morale da vrate novac u srpski budžet je i njemački “Reum”. Godinama se čekalo da započne proizvodnju u Svilajncu. Novac su morali da vrate i “Subeks” i “Medaki” koji nisu ostvarili planove u Novom Pazaru, kao i “Moravac”, “Jugovoće” i “Drvopromet”.
Prema podacima Balkanske istraživačke mreže BIRN i tek pokrenutog portala “Javno”, najviše podsticajnih sredstva je stiglo do Niša. Za nova radna mjesta i pokretanje proizvodnje u ovom gradu, država je pomogla sa blizu 42 miliona evra. slijedi Leskovac sa 18,3 miliona evra.
Gledano po kompanijama, najviše novca Srbija je uložila u “Beneton” – 18 miliona evra. Ova kompanija je riješila i da uposli najviše radnika – 2.000. Drugi je “Boš” sa investicinom podrškom od 14,2 miliona evra.