BANJALUKA, Mjere Vlade Republike Srpske (RS) koje se odnose na subvencionisanje privrednih djelatnosti iz oblasti kože, tekstila i obuće sa po 50 KM po radniku su dobrodošle, međutim, one nisu spasonosno rješenje, istaknuto je danas da sjednici Izvršnog odbora Udruženja tekstila, kože i obuće RS.
“Želimo da se mjere pretoče u sistemska rješenja jer se naša privredna grana nalazi u izuzetno teškoj situaciji”, rekao je novinarima nakon sjednice predsjednik Izvršnog odbora (IO) Udruženja tekstila, kože i obuće RS Radovan Pazurević i pojasnio da su podsticajne mjere usmjerene prvenstveno da se ne gase radna mjesta i da se pokuša, u postojećim kapacitetima, nastaviti proizvodnja.
On je istakao da će IO Udruženja tekstila, kože i obuće RS preko Privredne komore i resornog ministarstva insistirati kod Vlade RS, da se donose sistemske mjere, te da privrednim privrednim subjektima pomaže oslobađanjem dijela doprinosa, smanjivanjem obračuna na bolovanja.
Pazurević je dodao da se na topli obrok još uvijek plaća dupli porez, što je potrebno ispraviti što prije.
On je podsjetio da se u RS preko 150 privrednih subjekata bavi proizvodnjom u obućarskoj industriji, te da u oblasti kože, tekstila i obuće, u kojoj radi preko 5 000 radnika, od januara nije bilo otpuštanja.
Pazurević je rekao da je ova privredna grana jedna bitnijih, te da bez nje poslovni ambijent Srpske ne bi bio tako dobar i naglasio da postoji potencijal da se u RS počne sa vlastitom proizvodnjom u obućarskoj industriji.
“Potrebno je pokrenuti zaboravljene djelatnosti, poput prerade kože, jer se trenutno nigdje u Srpskoj ona danas ne može kupiti, a da je napravljena od domaćih sirovina i domaćom radnom snagom”, rekao je Pazurević.
On je istakao da je nemoguće proizvoditi za domaće tržište sirovinom sa inostranog tržišta, jer na taj način obuća za domaće tržište ne može imati prihvatljivu cijenu.
“Sposobni smo napraviti vlastiti proizvod za domaće tržište, ali očekujemo da vlada svojim mjerama prepozna koji su to pravci i da odredi jasne rokove do kada će se to desiti. Ako želimo da uhvatimo korak sa razvijenim obućarskim zemljama u svijetu, moramo veoma brzo srediti stanje u oblasti obrazovanja i početi proizvoditi kadrove da bi mogli nastaviti kontinuitet”, rekao je Pazurević.
On je podsjetio da preko 17 odsto izvoza u RS pripada djelatnosti tekstila, kože i obuće.