SUBOTICA, Tržište akcijama u Subotici vrijedno je oko 200.000 evra, a u trgovini učestvuje oko 400 građana, od kojih je najveći dio njih ostvario dobitak u prošloj godini, rečeno je Tanjugu u brokerskoj kući SBD broker.
Kako je izjavio direktor ove kuće Radivoj Belačnić, Subotičani su tokom prošle godine više kupovali nego prodavali akcije, izuzimajući prinudna preuzimanja i ponude za preuzimanje u preduzećima čiji su mali akcionari ranije stekli akcije.
Po njegovim riječima, Subotičani su najviše investirali u kupovinu akcija Mljekare Subotica i Veterinarskog zavoda Subotica, kompanije koje ocjenjuje kao najstabilnije na ovom tržištu.
Od firmi van Subotice, najviše ulaganja bilo je u akcije Naftne industrije Srbije, čija je cijena akcija porasla za 20 procenata, dok je knjigovodstvena cijena niža od tržišne, a porast interesovanja uzrokovala je i dodjela dividendi.
– Subotičani su se tokom 2013. godine prilično uhodali, bar onaj dio koji je zainteresovan za berzu. U tom smislu su informisani i dovoljno aktivni i imaju dovoljno osnovnog znanja da bi trgovali na berzi – rekao je Belančić.
Po njegovoj ocijeni, oni koji kupuju to smatraju dugoročnim ulaganjem i prate tržišna kretanja samog akcionarskog društva na koje su orijentisani, mada ima i onih čija se kupovina svodi na kupovinu akcija čija je cijena niska, što je ulglavnom karakteristično za početnike.
– Ima veći broj kupaca početnika, koji se na taj način možemo reći i vježbaju, ali su svakom slučaju sve više na dobitku. Rekao bih da jedno 80 do 90 odsto bilo tokom 2013. godine na dobitku, dok su preostali imali manji gubitak – smatra Belančić.
Savjetnik ministra privrede Srbije i ekonomski analitičar Aleksandar Stevanović smatra da manji broj ljudi u svakom društvu prihvata rizik koji sa sobom nosi ulaganje u kupovinu akcija, jer to po njegovom mišljenju ne garantuje nikakav siguran prinos.
Po njegovom mišljenju, navedena broja Subotičana na berzi je “sasvim primjerena trenutnoj situaciji”.
– Investicioni fondovi ne ostvaruju prinose za svoje akcionare zbog toga što nam je tržište u slobodnom padu od 2006. godine, tako da gradjani koji ne vole rizik trenutno i nemaju šta da traže na berzi. Oni koji vole rizik, koji vole da trguju, njima je tu mjesto, ali takvi ljude se i inače bave privatnim biznisom – smatra Stevanović.
Kao i ostali građani Srbije, Subotičani su postali akcionari kroz podjelu besplatnih akcija velikih državnih preduzeća. Prije više od dvije godine, oko 80.000 Subotičana ostvarilo je pravo na besplatne akcije.
Međutim, značajan broj njih nije čekao isplatu dividendi, već ih je prodao. Po posljednjim podacima, u poštama na području Radne jedinice poštanskog saobraćaja Subotica, primljeno 95 hiljada naloga za prodaju akcija NIS-a i 72 hiljade naloga za prodaju akcija Aerodroma Nikola Tesla. Tanjug