SARAJEVO, Savjet ministara BiH usvojio je danas informaciju Direkcije za evropske integracije /DEI/ o prijedlogu paketa grant aplikacija za kandidovanje u okviru 10. poziva za predaju projekata Investicionog okvira za zapadni Balkan /VBIF/, koji sadrži pet projekata vrijednih više od pet miliona evra te još dva projekta vrijedna 2,8 miliona evra.
DEI BiH će do 19. septembra Sekretarijatu VBIF-a dostaviti usaglašeni paket grant aplikacija, a među projektima su i dva koja se odnose na upravljanje rizicima od poplava u Federaciji BiH /FBiH/ i Republici Srpskoj, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Usvojen je i Izvještaj o stanju provođenja /privremenog/ Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU za prvo polugodište ove godine, s pratećom informacijom o njegovoj izradi, koje će DEI dostaviti Evropskoj komisiji.
U saopštenju se navodi da je od 16 zacrtanih mjera, osam u cijelosti provedeno, dvije mjere su u fazi provođenja, a šest mjera nije provedeno.
Savjet ministara BiH primio je na znanje i Informaciju DEI-ja o rezultatima 9. poziva za predaju projekata Investicionog okvira za zapadni Balkan, u kojoj se navodi da je Upravni odbor VBIF-a usvojio pet projekata za BiH vrijednih pet miliona evra.
Riječ je projektima Hidroelektrana Babino Selo, Hidroelektrana Vinac, grijanje na području Pale, Vodovod i kanalizacija u FBiH i regionalni Projekt razvoj studije za uspostavljanje zaštitnih zona izvora “Klokot” /Bihać/ koji se nalazi na granici između BiH i Hrvatske.
Na sastanku Upravnog odbora VBIF-a, koji je održan 13. juna, usvojen je još jedan regionalni projekt “Sektorska studija o grijanju baziranom na biomasi za zapadni Balkan”, vrijedan 750.000 evra, i u kojem postoji mogućnost učešća BiH.
Savjet ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, donio je Odluku o imenovanju Upravnog odbora Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH – u izgradnji, u koji su imenovani Emir Mehmedović /predsjednik/, te članovi Željko Bogut iz Ministarstva pravde BiH, Ranko Šakota iz Ministarstva finansija i trezora, kao i Pero Dunjić i Sead Ćišić iz entitetskih ministarstava pravde.
Na prijedlog Ministarstva civilnih poslova donesena je Odluka o imenovanju članova Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH, u koje su na tri godine imenovani Adnan Husić i Dalibor Pejović iz Ministarstva civilnih poslova, te Adis Salkić i Branka Malešević iz entitetskih resornih ministarstava.
Imenovani članovi Komisije će definisati kriterijume i uputiti javni poziv za odabir pet predstavnika omladinskih nevladinih organizacija u Komisiju, koju će imenovati Savjet ministara BiH.
Na prijedlog Ministarstva transporta i komunikacija, Igor Kujača, Nermin Šehović, Mustafa Aleta, Drago Knežević i Ibrahim Čehaja imenovani su za članove Radne grupe za utvrđivanje i kompletiranje svih podataka i dokumenata o pravosnažno oduzetim vozilima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
U skladu sa ranijim zaključkom Savjeta ministara BiH, ova radna grupa će u roku ne dužem od 45 dana utvrditi stvarno stanje vozila i izvršiti njihovu kategorizaciju u smislu utvrđivanja njihovih podataka, postojanja i čuvanja prateće dokumentacije prema zakonom predviđenim evidencijama, stepenu eventualne devastacije, eventualnog nezakonitog postupanja i objedinjeni izvještaj dostaviti resornom ministarstvu.
Savjet ministara BiH utvrdio je mišljenje Ministarstva pravde o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH, čiji su predlagači poslanici Predstavničkog doma parlamenta BiH Lazar Prodanović, Nermina Zaimović-Uzunović i Azra Hadžiahmetović.
Savjet je opravdanim ocijenio potrebu detaljnijeg regulisanja oblasti slobode pristupa informacijama i otklanjanja uočenih nedostataka u primjeni postojećeg zakona, vodeći računa o značaju slobode pristupa informacijama u razvoju demokratskog društva.
Ministarstvo pravde dostaviće ovo mišljenje Parlamentarnoj skupštini BiH. Srna