MADRID, U Španiji je danas stupio na snagu zakon o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima, koji je jedan od najoštrijih u Evropi.
Španci, koji su poslije Grka i Bugara, najstrasniji pušači u EU, moraće da se uzdrže od te navike ne samo na radnim mjestima, željezničkim stanicama, u metrou, na aerodromima i drugim zatvorenim, a u nekim slučajevima i otvorenim javnim prostorima, već i u restoranima i kafanama.
Prema novom zakonu, pušenje je zabranjeno u televizijskim programima, u blizini bolnica ili u školskim dvorištima.
Španci su poznati po tome da vole često da izlaze u kafiće i restorane, a vlasnici ugostiteljskih objekata žalili su se i ranije da će im ova zabrana nanijeti poslovnu štetu.
Vlasnici hotela, restorana i barova kažu da bi poslovanje moglo da oslabi za 10 odsto zbog novog zakona, a duvanska industrija već bilježi oštar pad prodaje zbog ekonomskih problema u zemlji.
Propisi protiv pušenja prvi put su uvedeni 2006. godine, a odnosili su se na zabranu pušenja na radnom mjestu. Vlasnicima restorana tada je ostavljeno da sami odluče da li će zabraniti pušenje ili ne, a većina je odlučila da ne uvodi tu zabranu, dok su samo veliki restorani i barovi morali da obezbjede zonu za nepušače.
Ljekari tvrde da će novi zakon pomoći pušačima da odbace cigarete. Oko 160 Španaca umire dnevno od bolesti povezanih sa pušenjem, od toga četiri osobe kao pasivni pušači.
Osim Španije i mnoge druge zemlje Evrope odlučile su da ili redukuju ili potpuno ukinu pušenje na javnim mjestima. Riječ je o Belgiji, Britaniji, Hrvatskoj, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Irskoj, Italiji, Makedoniji, Holandiji, Srbiji, Norveškoj, Poljskoj, Slovačkoj i Turskoj.
Prema direktivi Evropske komisije, sve članice EU će do 2012. godine morati da uvedu slične zabrane pušenja na javnim mjestima, a glavno obrazloženje je da godišnje od posljedica konzumacije duvanskih proizvoda umire više od 100 000 ljudi, od kojih na hiljade pasivnih pušača.
.
.