BEOGRAD – Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine stupio je na snagu danas i omogućiće povlašteni pristup srpskim proizvodima na kineskom tržištu.
Povlašteni pristup proizvodima srpskog porijekla tržištu sa više od 1,3 milijarde stanovnika stavlja kompanije iz Srbije u mnogo bolji položaj u odnosu na kompanije iz Evrope i okruženja, objavljeno je na sajtu Ministarstva trgovine Srbije.
Ovaj sporazum trebalo bi da dovede do značajnog povećanja izvoza, proširenja investicionih i proizvodnih kapaciteta u Srbiji, ali i povećanja konkurentnosti.
Sporazumom je obuhvaćeno 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine, a bez carine će odmah moći izvoziti njih oko 60 odsto.
U narednih pet do 10 godina bescarinski izvoz biće moguć za 30 odsto proizvoda čija će se carina godišnje smanjivati od 10 do 20 odsto.
Roba koja će biti oslobođena carine za pet godina godišnje će imati umanjenu carinu za po 20 odsto, a roba koja će biti bez carine za 10 godina do tada će imati godišnje smanjenje za po 10 odsto.
Carinama će biti trajno zaštićeno 10 odsto najosjetljivijih proizvoda iz Srbije, prvenstveno poljoprivrednih.
Predviđeno je da više od 50 odsto proizvoda koji se izvoze u Kinu mora da bude proizvedeno u Srbiji.
Sporazum između vlada Srbije i Kine potpisan je u Pekingu 17. oktobra prošle godine. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mislim da većina nije ni svjesna koliko je ovo golemo… Postavlja se pitanje koja je uopšte korist od uskoro krnje EU u ovom trenutku, a sigurno bi odma poništili ovaj sporazum kad bi Srbija ušla