BRISEL, U Predstavništvu Republike Srpske u Briselu stručnjaci iz zemalja članica Skupštine evropskih regija promovisali su studiju o procjeni potencijala Srpske za proizvodnju električne i toplotne energije iz resursa biomase.
“To je voće koje je sazrelo i nadohvat nam je ruke, ali ga na žalost još niko ne bere”, rekao je na svečanosti šef Predstavništva RS u Briselu Mario Đuragić.
Đuragić u izjavi za Srnu kaže da je riječ o studiji od 150 stranica koja je napravljena na osnovu istraživanja evropskih stručnjaka i koja može da posluži za izradu energetske strategije koja se priprema u Srpskoj.
U izvještaju se navodi da energija biomase predstavlja veliki potencijal u RS jer je ovaj evropski region jako pošumljen i ima dosta ruralnih oblasti, zbog čega bi se drvni i poljoprivredni otpad mogao koristiti za stvaranje toplotne i električne energije. Biomasa je obnovljivi izvor energije, a njeno korištenje u RS, kako je procijenjeno, može značajno doprinijeti i zapošljavanju u regionu.
Prema riječima Đuragića, ovaj događaj u Predstavništvu RS u Briselu promovisan je i u regionalnom parlamentarnom magazinu evropskih regija, jer je riječ o projektu koji se nalazi na vrhu evropske agende a to su klimatske promjene i obnovljivi izvori energije.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
jesu pametni ovi stručnjaci! To što se kod nas pravi od zrele biomase zove se RAKIJA i služi kao pogonsko gorivo stotinama godina?
Zasto se ne prica o negativnoj strani bio-goriva i bio-mase? Npr. koliko je suma u Brazilu unisteno da bi se od njih stvorila obradiva povrsina za uljanu repicu od koje se dobija bio-gorivo. Svaki od ovih alternativnih izvora energije ima svoju cijenu. Slicno je i sa ovim vocem, sta treba da imamo kilometarske plantaze radi nekoliko stotina kW?! Nepromisljeno …
Ako su već pričali o obnovljivim izvorima energije mogli bi čitavu Istočnu Hercegovinu prekriti vjetrenjačama i solarnim panelima.. Puno sunca i vjetra, a malo stanovnika… Hidropotencijal u RS je iskorišten svega 30%…
Kad se govori o bio masi i bio gorivima ne znam da li je iko spomenuo mirise koji nastaju sagorijevanjem tih goriva kao i to da se gorivo npr. može pokvariti u rezervoaru vašeg automobila. Tek onda je veselo :))