BANJALUKA – Grad Banjaluka izradio je Studiju javnog prevoza kojom je predviđen niz mjera koje poskupljuju odvijanje ovog saobraćaja za više od pet miliona KM. Predviđeno je smanjenje cijene karata, uvođenje novih polazaka i linija koje aktuelna administracija planira pokriti milionskim subvencijama, a koje idu u ruke autobuskih prevoznika.
Naime, Grad Banjaluka je uputio u skupštinsku proceduru set odluka koje se odnose na javni prevoz u Banjaluci. U tom setu je Studija javnog prevoza za Banjaluku, koja predlaže rješenje za nagomilane probleme u ovoj oblasti te odluke koje bi trebale u praksi da pokrenu realizaciju preporuka iz Studije.
U fokusu ponovo jeftinije karte
Studija, u koju je CAPITAL imao uvid, predviđa povećanje broja polazaka na trenutnim linijama za minimalno deset odsto, uvođenje dvije nove linije te smanjenje cijene karata, pojedinačne sa 2,3 KM na 1,5 KM i mjesečnih za minimalno 25 odsto.
Takođe, Grad planira nastaviti i da subvencioniše mjesečne karte za određene kategorije stanovništva: penzionera te lica starijih od 65 godina koji nemaju taj status, učenika, studenata, socijalno ugroženih kategorija te ratnih vojnih invalida prve i druge kategorije.
Subvencije Grada će, kao i do sada, ići u ruke prevoznika kako bi nadoknadili razliku u cijeni. Nije jasno o kojem iznosu će se raditi, ali sigurno nije zanemariv.
Osim po tom osnovu, a kako bi prevoznicima kompenzovali planirano smanjenje cijene karata, Grad planira sufinansirati pređene kilometre autobusa koji voze u Banjaluci. Do sada je Grad sufinansirao pređene kilometre samo na pojednim nerentabilnim linijama, ali po svemu sudeći sada tu praksu planiraju uvesti za sve linije.
„Prevoznicima koji sa Gradom Banjaluka imaju zaključene ugovore o prevozu putnika u javnom gradskom i prigradskom prevozu će se od dana zaključivanja ugovora po osnovu umanjenja cijena karata iz budžeta Grada, kao subvencije isplaćivati 0,60 KM po kilometru za ostvareni transportni rad u toku mjeseca“, navedeno je u odluci o subvencijama javnog prevoza u koju je imao uvid CAPITAL.
Time bi prevoznici godišnje samo po ovom osnovu mogli dobiti oko 3,8 miliona KM.
Koliko košta plan?
Za sve te planova Grad Banjaluka je kroz ovogodišnji budžet planirao subvencije u iznosu 5,2 miliona KM. Taj iznos je daleko veći od prošlogodišnjeg s obzirom na ro da je prema zadnjem važećem budžetu iz 2023. godine za subvencije za javni prevoz predviđeno dva miliona KM. Tu sumu je aktuelna administracija pokušala uvećati kroz rebalans za 1,3 miliona KM, ali bez uspjeha.
Međutim, postavlja se pitanje da li će i taj iznos biti dovoljan kada se pogleda koliko koštaju planirane izmjene, pogotovo kada je u pitanju novi red vožnje.
Naime u Studiji je izračunato da ukupni procijenjeni troškovi rada sistema javnog prevoza, sa uračunatim troškovima amortizacije i nultim kilometrima prema sadašnjem redu vožnje za 2023. godinu iznose 20,5 miliona KM.
Precizirano je da bi se troškovi javnog prevoza sa uračunatom inflacijom i razumnim profitom, uvećali i iznosili bi 25,8 miliona bez PDV-a.
S obzirom na to da u Studiji nije precizirano da li je iznos za 2023. godinu sa PDV-om ili ne, to u najboljem slučaju znači da se troškovi funkcionisanja javnog prevoza povećavaju za 5,3 miliona. U najgorem za oko 9,7 miliona KM.
Kako bi se smanjilo izdvajanje uz budžeta grada u Studiji je navedeno da je važno da se poveća broj putnika, te da se gore navedne mjere sprovode upravo sa tim ciljem. Međutim, upitno je da li će nadležni uspjeti u toj namjeri, a u to su skeptični i stručnjaci koji su učestvovali u izradi Studije. Naime, u ovom trenutku učešće javnog prevoza u mobilnosti je oko 10 odsto.
„S obzirom na postojeći obim prevezenih putnika, mišljenje obrađivača studije je da su ciljevi definisani u Planu održive mobilnosti (SUMP), a koji se odnose na učešće javnog prevoza u zadovoljenju potreba mobilnosti, do kraja decenije teško dostižni“, precizirano je u Studiji.
Prema SUMP-u za grad Banjaluku cilj je da učešće javnog prevoza bude od 35 odsto.
Prema podacima iz Studije trenutno u okviru prosječnog dana javni prevoz koristi oko 40.000 putnika na gradskim i oko 11.000 putnika na prigradskim linijama.
Mijić: Mjere pohvalne, ali nerealne
Predsjednik Udruženja poslodavaca saobraćaja i veza RS Dejan Mijić smatra da su planirane mjere pohvalne, ali da su teško provodive u praksi.
„Ideja jeste dobra i građanima bi donijela značajne olakšice i subvencije“, naveo je Mijić.
Dodao je da predložene mjere predstavljaju pohvalan pokušaj da se putnicima pojeftini prevoz i da su izvodljive, ali da će to Grad Banjaluku puno više koštati nego što su sada predvidjeli budžeto.
„Prevoznici tu razliku do ekonomske cijene moraju nekako namiriti i niko ne može dugoročno da radi na svoju štetu. Po mojoj procjeni u kratkom vremenu prevoznicima bi se ukupni troškovi podigli za nekih deset do 15 odsto, a prihodi bi u odnosu na sadašnje pali za 10 do 20 posto. Imajući u vidu zadnji talas poskupljenja i rasta minimalne plate i poreskih i drugih obaveza, mislim da će ovo biti teško izvodivo i da za sada nije realno“, rekao je Mijić.
Kako je CAPITAL u više navrata pisao Grad Banjaluka je u prethodnim godinama izdvojio milione za sufinansiranje održavanje gradskog prevoza, ali bez plana kako da se on učini održivim i ta izdvajanja smanje.
Ta rješenje je trebala da ponudi Studija o javnom prevozu u Banjaluci, na čiju izradu se čekalo nekoliko godina. Prema sadržaju Studije izdvajanja iz budžeta grada, ali i budžetskim planovima za ovu godinu milionska izdvajanja na ime subvencija prevoznicima će se nastaviti.
CAPITAL: V. Popović