ZAGREB, Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić izjavio je da je poslije 10 mjeseci od ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, prerano govoriti o stvarnom efektu članstva u EU, i ukazao na nužnost ozbiljnih privrednih reformi i deregulacije tržišta u Hrvatskoj.
Vujčić je u intervju portalu TV stanice Juro njuz (EuroNews) napomenuo da se Hrvatska pridružila EU u nepovoljnom ekonomskom trenutku, u jeku recesije i Evropske unije i Hrvatske, dok su u drugim talasima proširenja zemlje pristupile EU u periodu buma. On je ocijenio da su strukturni fondovi EU značajni za pridošlice u Uniju.
Na pitanje smatra li štetnim što svi uglavnom ukazuju da je politika centralne banke jedini ekonomski stabilizirajući faktor u Hrvatskoj, Vujčić je odgovorio da je jako važno da je bankarski sistem stabilan i dobro kapitalizovan jer to omogućuje kreditiranje korporativnog sektora, što je nužno za otvaranje novih radnih mjesta.
“Ono što mislim da treba učiniti su strukturne reforme u poboljšanju poslovne klime, deregulacija tržišta robe, usluga i tržišta rada. To je nužno za dolazak više stranih investicija, ne samo u financijskom sektoru već u izvozno orijentisanom dijelu ekonomije“, smatra guverner.
Postoje granice do kojih monetarna politika može pomoći, što centralna banka stalno pokušava da objasni, dodao je on.
Na pitanje smatra li da postoji ozbiljna nesrazmjera između monetarne i fiskalne politike u zemlji, odgovara da je monetarna politika bila vrlo stroga prije krize, a tokom krize je malo ublažena.
“Fiskalna se politika, međutim, nije prilagodila krizi. I tu je problem. Zemlje uvijek moraju da imaju na umu, i to je lekcija koju iz krize moraju da nauče, da moraju da imaju djelotvornu fiskalnu politiku u ekonomski dobrim vremenima. Ako je nemaju, neće moći da koriste njene alate u lošim vremenima”, rekao je guverner centralne banke Hrvatske, prenio je portal Seebiz. Tanjug