NEUM, Države jugoistočne Evrope moraće da slijede i provode politiku i aktivnosti na evropskom i svjetskom tržištu električne energije ukoliko ne žele da zaostanu iza modernog svijeta – izjavio je danas Ognjen Marković, moderator i predstavnik organizatora konferencije “Osnivanje tržišta električne energije u BiH”, koja je danas završena u Neumu.
“Cilj konferencije bio je sticanje znanja o tržištu električne energije i prednostima osnivanja tržišta, s ciljem efikasnijeg restrukturisanja energetskog sektora u BiH” – rekao je Marković Srni.
Prema njegovim riječima, značaj konferencije ogleda se i u spoznaji da BiH svoj put ka jedinstvenom energetskom tržištu u regionu i potom u EU mora prelaziti strpljivo i transparentno, poštujući propisane procedure.
On je ocijenio da će do 2030. godine EU povećati svoju energetsku zavisnost na 70 odsto, što znači povećanje troškova za uvoz energenata, veću zavisnost o najvećim izvoznicima energenata, varijacije cijena primarnih energenata, kao i ugroženost konkurentnosti vlastitih proizvoda na svjetskom tržištu.
“U istom periodu, doći će i do rasta potrošnje električne energije za oko 51 odsto zbog čega je neophodno izgraditi nove elektrane ukupnog kapaciteta oko 730 gigavata, koliko je njihov kapacitet danas, pri čemu treba zamijeniti i oko 60 odsto postojećih instalisanih kapacieta” – rekao je Marković i dodao da plan ulaganja iznosi oko 800 milijardi evra.
On je naglasio da su prioriteti EU uspostavljanje unutrašnjeg tržišta električne energije i gasa, solidarnost među članicama EU, snabdijevanje električnom energijom kao i zajednička politika vezana za klimatske promjene, zajednički razvoj novih tehnologija i zajednička međunarodna energetska politika.
Konferencija je održana u okviru USAID-ovog projekta podrške regulatornom okviru i reformi energetskog sektora u BiH /RAEP/, pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i resornih entitetskih ministarstva.
Marković je rekao da je konferencija u potpunosti ispunila zacrtane ciljeve i opravdala očekivnja oko 150 učesnika iz cijele BiH.
Nakon prijepodnevne ekspertske prezentacije iskustava i efekata Mađarske, Rumunije i Slovenije u procesima restrukturisanja energetskog sektora i određivanja vlastitih tržišta električne energije i gasa prema EU standarima, te zajedničkog panela predstavnika energetskog sektora u BiH, završena je dvodnevna konferencija u Neumu.