BEOGRAD, Srbija će poštovati međudržavni sporazum sa Italijom u oblasti energetike, kojim je predviđena izgradnja hidroelektrana na Ibru i Drini.
Izbor firme “Seći energija” kao partnera Elektroprivredi Srbije u ovom poslu, odluka je italijanske vlade na koju srpska strana nije imala uticaj. Ovako za “Novosti” u Ministarstvu energetike komentarišu prilog objavljen na italijanskoj televiziji “Rai 3” da su u trgovinskim sporazumima Italije sa Srbijom i Crnom Gorom u sektoru energetike pojedine firme favorizovane i zahvaljujući tome izvukle izuzetno veliku finansijsku korist.
– Ovaj sporazum nova Vlada Srbije je naslijedila, a sasvim je logično to što je posao država dodijelila svom javnom preduzeću “Elektroprivredi Srbije” – navode u Ministarstvu energetike. – Niti je italijanska strana uticala na naš izbor preduzeća, niti smo mi imali pravo da biramo firmu partnera iz Italije. Mi poštujemo međunarodne obaveze, što važi i za ovaj naslijeđeni sporazum. Nakon što Skupština Srbije usvoji aneks ovog međudržavnog sporazuma, realizacija projekta će krenuti veoma brzo. Inače, za 14. decembar planiramo promociju prioritetnih projekata iz oblasti energetike, među kojima su i hidroelektrane iz sporazuma sa Italijom.
Na sajtu TV “Rai 3” objavljen je dio priloga u kojem se istražuju nepravilnosti u sprovođenju odabira partnera u projektima, koje italijanska vlada sprovodi u Srbiji i u Crnoj Gori u oblasti energetike i obnovljive energije.
Reportaža na ovoj televiziji biće u srijedu objavljena u cjelosti, a najavljena je snimkom sa zajedničkog obraćanja novinarima bivšeg italijanskog premijera Silvija Berluskonija i Mila Đukanovića.
Berluskoni i ministar ekonomskog razvoja Klaudio Skajola pokrenuli su 2009. godine projekat vrijedan više milijardi evra u oblasti obnovljivih izvora energije na Balkanu. U taj posao uključena su i javna i privatna italijanska preduzeća, a projekat je predviđao izgradnju mini-hidroelektrana u Srbiji, i izgradnju podvodne energetske veze, odnosno postavljanje podvodnog kabla, između Crne Gore i Italije.
“Seći energija” i EPS već su formirale zajedničku firmu (vlasništvo 51 prema 49 odsto) koja će voditi posao na izgradnji deset mini-hidroelektrana na Ibru na potezu između Raške i Kraljeva. Vrijednost investicije je 284 miliona evra, a ukupna instalisana snaga je 117 megavata. Na Drini je planirana izgradnja tri hidroelektrane ukupne snage 235 megavata.
Izvještaj
Brojni sporazumi Italije sa zemljama zapadnog Balkana o izgradnji hidroelektrana i podvodnog kabla od Tivta do Italije su kontroverzni i u suprotnosti sa zakonima EU, navodi se u izvještaju Mreže za nadzor banaka Benkvoč, koja okuplja evropske ekološke organizacije. Italija će, po ocjeni ove organizacije, imati veću finansijsku korist od uvoza jeftine energije, dok italijanske firme neće morati da plaćaju naknade za emisiju štetnih gasova sve dok se “prljava energija” proizvodi u zemljama Balkana, koje nisu članice EU. Novosti