BANJALUKA, Trenutna ekonomska situacija zahtijeva da graditelji sa prostora Republike Srpske, BiH i regiona uhvate korak sa savremenim standardima, propisima, materijalima, novim metodologijama, te tako sebi osiguraju izlazak na ino tržište, rekao je Aleksandar Cvijanović, generalni direktor Zavoda za izgradnju Banjaluke.
On je naglasio da su u ranijim vremenima građevinari sa ovih prostora bili prepoznatljivi širom svijeta i da to i danas mogu biti ukoliko se uhvate u koštac sa novim praksama, teorijskim saznanjima i metodologijama.
O savremenim dostignućima graditeljske teorije i prakse biće riječi na osmom Međunarodnom naučno-stručnom skupu pod nazivom “Savremena teorija i praksa u graditeljstvu” koji će 26. i 27. aprila biti održan u Banjaluci u organizaciji Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Privredne komore Srpske, Arhitektonsko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci i Zavoda za izgradnju Banjaluka.
“Upravo zahvaljujući ovakvim skupovima, nove tehnologije, tehnike i sistemi su sve pristupačniji, a veće su i mogućnosti i šanse da učestvujemo u projektima u Evropi i van nje. Cilj skupa jeste da se graditelji predstave, da saslušaju jedni druge, nauče nešto novo i saznaju koja su to svjetska dostignuća u graditeljstvu”, istakao je Cvijanović.
On je naglasio da i veliki investicioni projekti u Republici Srpskoj, na izgradnji puteva ili u energetici za gradnju hidro i termoelektrana, zahtijevaju veliki nivo stručnosti i znanja da bi ih domaći graditelji mogli ispratiti.
“U teška vremena veliki investicioni projekat kao što je najavljena izgradnja autoputa Banjaluka – Doboj vrlo je interesantan svima koji se bave ovom strukom, a posebno instituciji poput Zavoda za izgradnju Banjaluke, kao jednoj od najvećih konsultantskih kuća u Republici Srpskoj, pa i BiH”, istakao je Cvijanović.
Direktor Zavoda se nada da će ova konsultantska kuća uspjeti da se kvalifikuje za projekat izgradnje autoputa Banjaluka – Doboj, podsjećajući da je obavljala nadzor na izgradnji autoputa Banjaluka – Gradiška, kao i najvećim investicionim projektima grada Banjaluke.
“S obzirom da su tenderski uslovi takvi da niko od lokalnih kompanija, ni kao izvođač, ni kao konsultant na nadzoru ne može sam da se kvalifikuje, pokušaćemo da nađemo ino partnere sa kojima bi eventualno mogli da iznesemo takav zahtjevan projekat”, najavio je Cvijanović.
On je dodao da je Zavod za izgradnju Banjaluke uglavnom vodio investicije za ovaj grad, da su krizna vremena uticala na smanjenje investicija, ali da su istovremeno podstakla namjere da se izađe na ino tržište.
“Imali smo već angažman u inostranstvu sa nekim stranim konsultantskim kućama koje su davale ponude za učešće u međunarodnim projektima. I sada smo u sličnim procedurama, nemamo još konkretnih dogovora, ali će ih sigurno biti i to pozitivnih”, rekao je Cvijanović Srni.
Cvijanović ističe da će Međunarodni naučno-stručni skup “Savremena teorija i praksa u graditeljstvu “biti prilika i da se stručnjaci iz urbanizma, građevinarstva, arhitekture, geodezije, energetike, ekologije i drugih oblasti graditeljstva druže i sklapaju različite vidove saradnje.
Prema njegovim riječima, najveći broj predavača su sadašnji ili nekadašnji šefovi katedri i dekani građevinskih i arhitektonskih fakulteta i bili su najeminentnije ličnosti u graditeljstvu na ovim prostorima i šire.
“Od prijavljenih 69 radova mi smo izvršili selekciju tako da će na skupu ukupno će biti izloženo 40 radova u domenu teorije, proračuna i novih metoda, a imamo i novih praktičnih metoda građenja, koji podrazumijevaju i nove metode i nove materijale i nove standarde”, istakao je Cvijanović.
Osmi po redu međunarodni naučno-stručni okupiće učesnike iz sedam zemalja, a riječ je o jedinstvenom skupu u BiH, koji je do sada dobio visoka priznanja za organizaciju i kvalitet.
Skup će biti održan u Velikoj sali Kulturnog centra “Banski dvor” u Banjaluci, a tokom skupa, osim izlaganja stručnih radova i panel diskusija, biće održano i tzv. Veče graditelja. Srna