LONDON, Direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Štros-Kan izjavio je da je ta finansijska institucija spremna da pomogne Ukrajini, Mađarskoj i nizu drugih zemalja da izbjegnu bankarsku krizu koja se dogodila na Islandu i da su pregovori o tome već počeli.
U intervjuu za današnje izdanje londonskog poslovnog dnevnika “Fajnenšel tajms” (FT), Štos-Kan je rekao da “cio niz zemalja osjeća probleme zbog odliva privatnog kapitala i smanjenja obima kredita od inostranih banaka”.
“Mi smo spremni da pomognemo privrede tih zemalja i sa njima vodimo intenzivne pregovore”, izjavio je u intervjuu za FT čelnik MMF-a.
Međunarodni finansijski stručnjaci procijenjuju da je Ukrajini potrebno oko 14 milijardi dolara spoljne pomoći, radi stabilizacije finansijskog tržišta.
“Situacija u Ukrajini se zaoštrila i zbog političke nestabilnosti i izgleda da se raspišu vanredni parlamentarni izbori”, piše FT, objašnjavajući teškoće sa kojima se suočava nekadašnja republika bivšeg Sovjetskog Saveza.
Evropska centralna banka je za Mađarsku, čiji finansijski sistem je takođe u teškom stanju, ove sedmice već odobrila kreditnu liniju u vrijednosti od pet milijardi evra.
U izveštaju koji je MMF objavio ove sedmice navedeno je da se među zemljama koje su zatražile pomoć od Fonda, osim Ukrajine i Mađarske, nalazi i Srbija.
Potpredsjednik vlade Srbije Mlađan Dinkić upozorio je, međutim, u četvrtak u Briselu da Srbija sada ne traži novac od MMF-a, kao što to čine Mađarska i Ukrajina, već da želi aranžman s tom institucijom radi podrške reformama.
“Srbija definitivno nije u istoj poziciji kao Mađarska i Ukrajina jer Mađarska traži novac od MMF da bi joj se pomoglo”, rekao je Dinkić na zajedničkoj konferenciji za štampu s evropskim komesarom za proširenje EU Olijem Renom.
“Mađarska ima deficit u budžetu koji je najveći u Evropi… Srbija ima deficit koji će ove godine biti preko jedan odsto bruto nacionalnog dohotka, a sljedeće godine ćemo ga smanjiti”, naglasio je potpredsjednik vlade.
Dinkić je istakao da je vlada Srbije tražila aranžman sa MMF-om i prije nego što je izbila svjetska finansijska kriza.
“Želimo sigurnost, da imamo program koji će nam pomoći da imamo prave orijentire ka budućim reformama, a s druge strane da imamo mogućnost pozajmljivanja ukoliko se za to ukaže prilika”, precizirao je Dinkić.