SAO PAULO, Masivni potrošački paket kineske vlade, koji će uvećati domaću tražnju, je “dobra vijest” i treba da olakša izlazak svjetske privrede iz finansijske krize, ocijenio je direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Stros Kan.
On je podsjetio da MMF već dugo smatra da bi Kina svoj ekonomski rast, zasnovan prvenstveno na velikom skoku izvoza, trebalo da podstakne i jačanjem unutrašnje tražnje.
“Veoma sam srećan što vidim da je Kina usvojila takvu odluku. To je veliki paket. To će imati uticaja ne samo na svjetsku ekonomiju, putem povećanja tražnje, već i na kinesku privredu, a taj paket je, prema mom mišljenju, dobra vijest i za korekciju debalansa”, rekao je Stros Kan u nedelju po završetku sastanka finansijskih zvaničnika grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja u Sao Paulu.
Kineska vlada je, prema izvještaju koji je u nedelju prenjela državna novinska agencija Sinhua, odobrila masivni finansijski paket investicija namjenjenih privredi zemlje, u ukupnom iznosu od četiri biliona juana (oko 586 milijardi dolara), do 2010. godine.
Investicije bi, prije svega, trebalo da budu usmjerene u infrastrukturu, druge ključne sektore kineske ekonomije i socijalna davanja, a sastavni dio tog finansijskog plana je i povećanje pozajmica malim i srednjim preduzećima.
Privredni rast Kine opao je minulog mjeseca na oko devet odsto, računato prema godišnjoj osnovi, što je prva jednocifrena stopa kineske ekonomske ekspanzije u proteklih pet godina.
Prošle godine je Kina imala osjetno veći ekonomski uspon, od 11,6 odsto, a nakon izvještaja o oktobarskom padu bruto domaćeg proizvoda vlada je usvojila više operativnih mjera, uključujući i najnoviji stimulativni paket, sa ciljem da podstakne dalja ulaganja u domaću privredu, poveća unutrašnju potrošnju i smanji poreska opterećenja izvozno usmjerene privrede.