BERLIN, Stres, preko imunološkog sistema, podstiče razvoj kožnih oboljenja, pokazali su rezultati novog njemačkog istraživanja objavljenog u “Američkom časopisu o patologiji”.
Koža je prva odbrambena barijera protiv zaraza koja nema samo ulogu fizičke zaštite, jer sadrži i bijela krvna zrnca (leukocite) koja potiču od “napada” virusa ili bakterija, prenose francuski mediji.
U određenim slučajevima, ćelije imunološkog sistema u koži mogu da imaju burniju reakciju što dovodi do upala koje izazivaju oboljenja kože kao što su psorijaza ili atopijski dermatitits (hronična alergijska upala kože).
Istraživači sa Medicinskog fakulteta u Berlinu i kanadskog univerziteta “MekMaster” su, međutim, izložili miševe određenom zvuku koji kod njih izaziva povećan stres.
Naučnici su primjetili da stres povećava u ćelijama kože broj leukocita.
Oni su takođe primjetili i da, ukoliko blokiraju aktivnost dva proteina LFA-1 i ICAM-1 sa svojstvom da privlače leukocite u koži tokom stresa, ne dolazi do povećanja broja bijelih krvnih zrnaca.
Rezultati njemačkog istraživanja upućuju i na zaključak da stres aktivira imunološke ćelije prilikom normalne reakcije, ali da njihovo preveliko prisustvo dovodi do razvoja upala koje prate kožna oboljenja.
Naredna istraživanja bi trebalo, kako smatraju naučnici, da omoguće ispitivanje mehanizama stresa kako bi se sprečile kožne upale i identifikovale osobe s predispozicijom za te vrste oboljenja.