BEOGRAD, Italijanska, austrijska, španska i dvije irske banke pokazale su najlošije rezultate na “stres” testovima, pokazao je dugoočekivani izveštaj evropskog tijela za superviziju banaka (EBA).
Osam godina od propasti američke investicione banke “Lehman Brothers” koja je izazvala globalnu finansijsku krizu, mnoge evropske banke i dalje imaju milijarde evra loših kredita, što umanjuje njihovu sposobnost kreditiranja investitora.
U trećem evropskom ‘stres’ testu od finansijske krize 2007.-2009. godine EBA je analizirala poslovanje 51 banke u Evropskoj uniji i njihovu otpornost u slučaju recesije, a od prethodnih testova mnoge su banke prikupile sveži kapital i ojačale svoje pozicije.
“Iako smo svjesni da je dosad provedeno opsežno povećanje kapitala, to nije dovoljno. Ostalo je još posla”, poručio je Andrea Enria, predsjednik EBA-e, u petak nakon objavljivanja rezultata.
EBA je ove godine analizirala kako bi banke prošle u slučaju duboke recesije EU privrede u naredne tri godine i u slučaju pada kamatnih prihoda za 20 odsto.
Velika većina banaka ostvarila je bolje rezultate nego u prethodnim testovima.
Od 51 banke, 37 ih je u zoni evra i pod nadzorom su Evropske centralne banke (ECB), koja je rekla da rezultati testova ukazuju na napredak u jačanju bilansi.
“Bankarski je sektor danas otporniji i može mnogo bolje da apsorbuje ekonomske šokove nego prije dve godine”, kazala je Daniele Nouy, koja je šef nadzora u ECB.
Najslabije je na testovima prošla Monte dei Paschi, treća po veličini i najstarija italijanska banka, koja ima osnovni kapital u odnosu na rizičnu imovinu minus -2,44 odsto, a trebao bi biti najmanje iznad 5,5 odsto u tri recesijske godine kako bi se banka smatrala ‘zdravom’.
Slabo je prošla i Allied Irish Banks, sa osnovnim kapitalom 4,31 odsto, koja je poručila da je u međuvremenu preduzela temeljno restrukturiranje i da je sada profitabilna.
Nešto bolji rezultat, ali i dalje nedovoljno dobar, ostvarile su i austrijska Raiffeisen, Bank of Ireland i španska Banco Popular sa osnovnim kapitalom u odnosu na rizičnu imovinu između 6,12 i 6,62 odsto.
“Svjesni smo naše kapitalne situacije i već neko vreme implementiramo odgovarajuće mjere za jačanje naše kapitalne baze”, poručio je Walter Rothensteiner, izvršni direktor Raiffeisena.
U fokusu analitičara bile su i najveće njemačke banke – Commerzbank i Deutsche Bank – koje su se, zajedno s britanskim Barclaysom, našle među 12 banaka s najslabijim rezultatima.
Njihov osnovni kapital u odnosu na rizičnu imovinu je ispod 8 odsto, ali je Deutsche Bank rekla da će ga do kraja godine povećati na barem 12,5 odsto.
Najveća italijanska banka UniCredit također je među 12 sa slabijim rezultatom, ali rekla je da radi s nadzornim vlastima kako bi preduzeli dodatne mjere.
Analitičari kažu da su ovakvi rezultati ‘stres’ testova manje-više očekivani, da nema velikih negativnih iznenađenja i da je situacija bolja nego što je bila prethodnih godina.
“I dok su neke banke očito prošle loše na testovima, ukupni rezultati EBA-e pokazuju da su evropske banke otporne na eventualnu novu krizu”, kaže Anthony Kruizinga iz konzultantske kompanije PwC. Seebiz