BEOGRAD, Slovenija i Srbija moraće da riješe problem stare devizne štednje Invest banke i Ljubljanske banke, presudio je sud u Strazburu. Dok se u Ljubljani o presudi danima polemiše, iz Ministarstva finansnija Srbije poručuju da će se o tome javno izjasniti tek kad se vide koje su implikacije.
Srbija i Slovenija odgovorne su za vraćanje novca štedišama Invest i Ljubljanske banke – odluka je suda u Strazburu. Troje građana koji su se žalili Evropskom sudu dobiće po četiri hiljade evra kao naknadu za nematerijalnu štetu ali, što je važnije, presuda će biti model po kome će se postupati i u slučaju ostalih štediša. Iz Ljubljane i Beograda najavljuju žalbe.
Za štediše pravda, za dvije države Pandorina kutija. Presudom suda u Strazburu Slovenija i Srbija moraće da riješe problem stare devizne štednje Invest banke i Ljubljanske banke. Iako je donijeta na osnovu tri slučaja, ta presuda važiće za sve one koji su u sličnoj situaciji, odnosno koji su u tim bankama štedjeli prije rata i ostali bez novca.
Strazbur već računa na 8.000 podnosilaca, ali štediše tvrde da ih ima na desetine hiljada.
“Mi smo osnovano udruženje na nivou BiH od Ministarstva pravde BiH i mi vodimo kompletnu dokumentaciju BiH. Invest banka Beograd duguje 94,3 miliona dolara bez kamata 20 godina”, kaže Slavoljub Nikšić iz Udruženja građana za povrat stare devizne štednje u BiH i dijaspori.
Za dvije decenije dug je, računaju, narastao na 200 miliona evra. Toliko od Srbije očekuje oko 40.000 štediša Invest banke u BiH. Istovremeno, 120.000 štediša iz te zemlje i 300.000 iz Hrvatske od Ljubljanske banke očekuju 185 miliona evra, odnosno tri milijarde sa kamatom, računica je Udruženja.
Iz Agencije za osiguranje depozita u Beogradu, koja štiti štediše u slučaju da banka prestane da radi, poručuju da stara štednja nije u njihovoj nadležnosti. O tome, kažu, treba da se dogovore države.
“Štediše svoja potraživanja ostvaruju na način koji se ugovori sa državama sukcesorima SFRJ. Imajući u vidu da takvi ugovori između država sukcesora nisu zaključeni (u ovom slučaju sa BiH), isplate stare devizne štednje deponentima u filijalama Invest banke u BiH nije bilo, niti je takva obaveza postojala”, poručuju iz Agencije za osiguranje depozita.
Dok se u Ljubljani o presudi danima polemiše, u Srbiji za nju nije bilo istog interesovanja. Kako će biti regulisan milionski dug, iz države nema zvaničnih objašnjenja.
“Još uvijek naše nadležne službe u Ministarstvu nisu proučile tu presudu, tek kada to pogledamo, kada budemo vidjeli koje su implikacije moći ćemo da se javno izjasnimo o tome”, rekao je prije nekoliko dana Mlađan Dinkić, ministar finansija i privrede.
Iz Ministarstva pravde u okviru koga je sektor za zastupanje pred Evropskim sudom za ljudska prava najavljuju da će na presudu reagovati, za šta imaju tri mjeseca. Kako saznaje RTS, tokom naredne nedjelje trebalo bi da se sastanu predstavnici tog ministarstva, Ministarstva finansija i NBS kako bi se pronašao način za vraćanje milionskog duga. RTS
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Za štediše pravda, za dvije države( Slovenija i Srbija )Pandorina kutija,dakle,da nije bilo laži o obmana na ročištu 10.Marta 2009.godine od strane devetočlane delegacije BiH,na čelu sa Monikom Mijić,takođerb bi bilo isto i sa BiH,odnosno sa Republikom Srpskom,Federacijom BiH i sa Distriktom Brčko.Donešena je Presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu 03.11.2009.godine,gdje je potom postala pravosnažna 03/02/2010.godine,na veliku štetu i žalost starih i iznemoglih deviznih štediša.Po nalogu Suda mnoge “stare devizne štediše”su izvršile verifikaciju svojih računa kod APIF-a Republike Srpske,i uvjerile se u jedno veliko nepoštenje,a potom i u malverzacije sa neobjašnjivim odlaganjima preuzetih obaveza Valade RS,po osnovu spomenute Konačne Presude.
Nastavak: Mnoge štediše koje su se verifikovale poslije Konačne pilot presude (Predmet: Suljagić protiv BiH ),dakle u 2010.godini ,gotovinsku isplatu su dobili 8 mjeseci kasnije,dok 1/10 rata je prolongirana za cijelu kalendarsku godinu ,i dobiti ćemo tek 5.Marta 2013.godine,a zadnju 10/10 ratu tek 5.Septembra 2017.godin.Ovu grupu “starih deviznih štediša” (4-ta emisija obveznica )sleduju zatezne kamate po propisnoj stopi za cijeli 2012.godinu.Ministarstvo finansija RS kasni sa Potvrdama,sa anuitetnim planom otplate,po osnovu emitovanih obveznica,tako da se krije jedna velika nepravilnost po pitanju kamata,naime,kamate od 1.1.1992.godine su 0,5% do 15.04.2006.(kad je donešen Zakom za sdš),a od tog datuma do datuma verifikacije nema nikakvih kamata 0%,dok na
Nastavak I : emitovane obveznice su kamate 2,5%,što tako nigdje ne piše u Presudi.Želim ovim putem da obavjestim ovu grupu “starih deviznih štedipa”koji su se verifikovali poslije konačne pilot Presude 03/02/2010.godine,a po nalogu časnog Suda,da je jedino za pravilnu i doslijednu realizaciju Presude, odgovoran Komitet ministara,dakle,kojemu se treba zvaničnim dopisom obratiti kancelarija Udruženja građana za povrat stare devizne štednje u BiH i dijaspori,jer mi imamo svi pojedinačne tužbe-aplikacije,koje je Udruženje dostavilo Sudu pod brojem predmeta: 43726/06 Nišić i drugi protiv Bosne i Hercegovine.
Iskreno mislim da će se Slovenija i Srbija,po pitanju svojih banaka “izvući” isto kao što je i BiH( RS,FBiH,iDB )
Preteći i posmatrajući cijelu problematiku oko “stare devizne štednje” u BiH i okruženju,tim više što sam bio prvi potpredsjednik Upravnog odbora Udruženja građana za povrat stare devizne štednje u BiH i dijaspori ,nepunih pet godina,želim da kažem istinit podatak i to: Do ove Presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu nebi nikada došlo da se nije zauzela Republika Hrvatska,jer bez ikakve sumnje ta DRŽAVA vodi strašnu brigu o svojim građanima,za razliku BiH i njenih Entiteta i Distrikta Brčko,koja je dozvolila da stare bolesne i iznemogle devizne štediše osude za razaranja u BiH za vrijeme ovog poslednjeg rata.To je jedina Država u okruženju koja je na dostojanstven način isplatila “staru deviznu štednju”svim štedišama,ma gdje bili,daleke 2004.godine.