BIJELJINA, Strategija razvoja turizma u Bijeljini do 2017. godine predviđa “izlazak” grada na rijeke Drinu i Savu, uz planirana ulaganja 12 miliona KM u turizam.
Bijeljina se naslanja na Drinu duž 63 kilometra njene obale, a na Savu 31 kilometar, što je, s obzirom na porast ekonomskog značaja velikih rijeka u budućnosti, u ovoj strategiji ocijenjeno kao izuzetan razvojni potencijal koji je do sada ostao neiskorišten.
Prema statističkim podacima, Bijeljina u prosjeku ima 1.900 sunčanih časova godišnje.
Rijeke Drina i Sava na lokalitetu Bijeljina pripadaju prvoj i drugoj klasi vodotoka, što ukazuje na dobre uslove za razvoj turizma na vodama i ribolovnog turizma.
Planinarsko ekološko društvo “Majevica” i ronilački klubovi u gradu imaju u planu izradu rafting projekta “Spuštanje Drinom i Savom” sa uronima na šljunkari i rijekama Drini i Savi.
Udruženje za razvoj turizma u Bijeljini planira i izgradnju marine u Rači, a potrebna sredstva bi, uz lokalnu zajednicu, bila obezbijeđena kroz projekte prekogranične saradnje iz evropskih fondova i uz finansijsku pomoć privrednika u regiji.
U Strategiji razvoja turizma se izdvajaju i značajni projekti ekoturizma u Bijeljini kao što su Ekološko-istraživački centar “Jezera”, planinarski eko-kamp i 20 kilometara duga staza oko manastira Tavne i prirodni rezervat močvare Gromiželj.
Predviđena strategija zahtijevala bi ulaganja u turizam do 2017. godine oko 12 miliona KM, uz učešće gradskog budžeta, Turističke organizacije Bijeljina, nevladinih organizacija, donatora, resornih ministarstava i kreditnih sredstava.
U nacrtu gradskog budžeta za 2014. godinu, koji je u javnoj raspravi, nisu predviđena sredstva za projekte iz oblasti razvoja turizma. Srna