BANJALUKA, Strani prevoznici uveliko uzimaju posao domaćim, s obzirom na to da su skoro dvije trećine okončanih operacija pod TIR karnetom u BiH tokom sedam mjeseci ove godine obavile transportne firme iz inostranstva.
Sistem međunarodnog drumskog prevoza (TIR), koji je u BiH uveden 2010. godine, donio je prevoznicima brojne prednosti, poput smanjenja troškova ili kašnjenja prevoza, jer se roba kreće preko međunarodnih granica sa minimalnim ometanjima i stajanjima.
Dokumentacija koja prati pošiljke je pojednostavljena i standardizovana i nisu potrebne garancije u vidu depozita na granicama. Ipak, naši prevoznici koji se bave transportom robe preko teritorije više zemalja ne koriste u dovoljnoj mjeri ove pogodnosti i gube trku sa stranim firmama iz branše, koje im uzimaju tržište.
Podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH pokazuju da je domaćim prevoznicima u carinskim ispostavama tokom prvih sedam mjeseci izdato 697 TIR karneta, dok je na izlazu iz BiH zabilježeno 785 ovih dokumenata koji prate robu u međunarodnom transportu.
– Stranim prevoznicima je izdato 88 TIR karneta koji su tranzitovali kroz BiH, a zabilježeno je i 2.390 TIR-ova na ulazu u BiH, za koje se pretpostavlja da se odnose na strane transportne firme – kažu u UIO BiH.
U Sektoru za transport i komunikacije Spoljnotrgovinske komore BiH rekli su da je od 2010. godine do sada domaćim prevoznicima odobreno više od 7.500 TIR-ova i naglašavaju da je ipak riječ o nedovoljno iskorištenom resursu.
– Nastojimo proširiti krug pogodnosti koje TIR karnet pruža prevoznicima. Rok važenja TIR-a je početkom godine povećan za 60 na 75 dana, maksimalan iznos garancije je povećan sa 50.000 dolara na 100.000 evra, dok je od 1. jula cijena TIR karneta smanjena, a time je on postao prihvatljiviji velikom broju prevoznika – kažu u Spoljnotrgovinskoj komori.
Predsjednik Udruženja prevoznika RS Nikola Grbić ističe da domaći prevoznici uopšte nemaju dozvolu za obavljanje TIR operacija, zbog čega trpe transportne firme, ali i privreda u cjelini.
– Strani prevoznici iz Italije, Austrije i Hrvatske nam uzimaju najbolje poslove koji donose najveću zaradu. Mi obavljamo jeftine transportne poslove koje niko neće i to je jedan od osnovnih razloga što nismo konkurentni – kaže Grbić i dodaje da je trenutno na tržištu rada lakše pronaći nezaposlenog hirurga nego vozača, jer svi radnici ove struke odlaze u inostranstvo, gdje su mnogo bolje plaćeni. Glas Srpske