BAGDAD, Međunarodne naftne kompanije koje potpisuju sporazume sa Irakom preuzimaju na sebe veliki rizik jer bi sljedeća vlada te zemlje, koja treba da bude izabrana u januaru, mogla revidirati ili poništiti takve energetske aranžmane, upozorili su irački parlamentarci.
“Naftne kompanije, za koje se očekuje da investiraju milijarde dolara, trebalo bi da uzmu u obzir veliki rizik koji sa sobom nose ti sporazumi”, izjavio je predsjednik komiteta za naftu i gas u iračkom parlamentu Ali Husein Balu.
On je dodao da ništa ne garantuje naftnim kompanijama koje sada dobiju unosne poslove da će nova vlada, poštovati odluke ranije vlasti.
“Ti sporazumi bi mogli biti poništeni ili, u najmanju ruku, revidirani”, rekao je Balu koji je žestoki kritičar iračke naftne politike.
Balu se, između ostalog, ne slaže sa tim što je o tim sporazumima pregovarano iza zatvorenih vrata, a ne javno. Takođe je upozorio da Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) vjerovatno neće dozvoliti Iraku da, kada postane veliki proizvođač nafte, ostane izuzet od izvoznih kvota koje za sve članice utvrđuje kartel.
Vlada Iraka je prošle sedmice odobrila sporazum sa britanskom energetskom kompanijom BP i kineskom CNPC o razvoju najvećeg domaćeg nalazišta nafte “Rumaila”, što je prvi sporazum u okviru aukcije iz juna koja predstavlja prekretnicu u politici Iraka i prvi veliki naftni sporazum te zemlje od američke invazije 2003. godine, podsjeća agencija Rojters.
Cilj te aukcije i druge koja će biti održana u decembru je da se više nego utrostruči sadašnja iračka proizvodnja nafte od 2,5 miliona barela dnevno. Toj zemlji su neophodne milijarde dolara za obnovu poslije višedecenijskih ratnih sukoba i sankcija, navodi britanska agencija.
Sporazum sa kompanijom BP je bio jedini koji je uspješno sklopljen u okviru prve runde tendera iz juna, ali su još neki drugi poslovi pred zaključenjem, između ostalih, sa kompanijama ENI i “Ekson Mobajl”, pošto je iračko ministarstvo za naftu ublažilo uslove.
Irak je takođe blizu postizanja sporazuma s japanskom naftnom kompanijom “Nipon oil” o razvoju super džinovskog naftnog polja “Nasirija”.
Ukoliko svi ovi sporazumi budu realizovani, Irak će se “vinuti” na treće mjesto liste vodećih svjetskih proizvođača nafte, sa sadašnje 11. pozicije, tvrde dobro upućeni energetski eksperti.