BEOGRAD, U Srbiju se od 2000. godine do danas od donacija, inostranih kredita, privatizacije i direktnih stranih investicija “slilo” 37 milijardi evra, a ekonomisti smatraju da je sav taj novac otišao u potrošnju, pišu “Večernje novosti”.
“Novac je najvećim delom utrošila država, plasirajući ga u penzije, velika socijalna davanja, konstantna povećanja plata proteklih godina, a koja nisu bila u skladu sa privrednim rastom”, smatra ekonomista Danijel Cvjetičanin.
On je dodao da je zbog toga Srbija danas, i bez ekonomske krize, u velikom problemu.
“Novac je mogao pametnije da se iskoristi. Svaki evro trebalo je da ide samo u dva pravca – u saobraćajnu infrastrukturu i energetiku. Umesto toga, neracionalno smo trošili, zbog čega deficit od 2000. godine vrtoglavo raste i već je dostigao 11 milijardi dolara”, rekao je Cvjetičanin.
Prema podacima koje je “Novostima” dostavila Narodna banka Srbije, kreditna sredstva država je, između ostalog, potrošila i na programe za reformu privrede i jačanje platne i makroekonomske pozicije zemlje, rekonstrukciju elektromreže, razvoj malih i srednjih preduzeća, rekonstrukciju škola, bolnica, izgradnju stanova za socijalno ugrožene kategorije stanovništva i reformu penzijskog sistema, ali je sve to, prema tvrdnjama ekonomista, mali dio od 37 milijardi evra koliko je ušlo u Srbiju.
Ekonomski su ocijenili da će, bar u bliskoj budućnosti, biti teško utvrditi na šta je ostatak para potrošen.
Srbija je veliki prihod imala i od prodaje društvenih preduzeća, što pokazuje i podatak Agencije za privatizaciju da je do novembra 2008. godine prodato 1 763 firmi i inkasirano 2,3 milijarde evra.
List navodi da u ovu brojku nisu uključeni prihodi ostvareni prodajom na tržištu kapitala iz stečaja.
“Još oko 800 preduzeća čeka na privatizaciju, ali je teško procijeniti koliko može da se inkasira od prodaje ovih preduzeća”, dodaju “Večernje novosti”.