BANJALUKA, Ukupna strana direktna ulaganja u BiH u prošloj godini iznosila su 283,86 miliona KM, što je za 34 odsto manje u odnosu na 2012. godinu.
Navodi se to u najnovijoj informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja u BiH u 2013. godini, koju je radila Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.
U informaciji se ističe da, iako su, prema revidiranim podacima Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, strana direktna ulaganja u posljednjem kvartalu 2013. godine iznosila 94,42 miliona, odnosno bila dvostruko veća nego u istom kvartalu 2012, to nije bilo dovoljno da se popravi ukupna slika.
– Prema podacima Ministarstva najveća ulaganja u 2013. godini bila su od strane firmi iz elektroenergetskog sektora i to u “ETF RiTE Stanari” u iznosu 73,22 miliona KM, “Komsar enerdži” u ukupnom iznosu od 62,59 miliona maraka. Značajno je i ulaganje u “Al Jazeera Netnjork” od 25,67 miliona maraka, kao i “Mlijekoprodukt” Kozarska Dubica u iznosu od 14,5 miliona maraka – navodi se u informaciji.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović je rekao da pad stranih investicija u BiH samo dodatno potvrđuje da je ova zemlja u dosta teškoj političkoj situaciji, jer ne rješava neke od osnovnih pitanja koja su usaglašena sa Evropskom komisijom.
On je kazao da i izvještaj o napretku BiH na putu ka EU, u kojem se navodi da zemlja stagnira, ukazuje na krajnje neodgovorno ponašanje političara.
– Sigurno je da se investicije ne mogu desiti preko noći, da se stvaranje uslova za dolazak stranih investitora mora svakim danom popravljati, a mi smo, očigledno, to potpuno zanemarili. Naprotiv, radi se sve da se investitori otjeraju – kazao je Pavlović.
Prema njegovim riječima, kreiranje povoljnijeg poslovnog ambijenta potpuno je zanemareno.
– Kompletan interes rukovodstva je da se naplati i uzme što više novca iz budžeta, bez ikakve odgovornosti za realizaciju – naglasio je Pavlović.
Kreditni rejting
U informaciji DEP-a se ističe da je od događaja koji će imati uticaja na strane direktne investicije, početkom decembra 2013. agencija za ocjenu kreditnog rejtinga “Mudis” objavila godišnji izvještaj o kreditnom rejtingu BiH, prema kojem je kreditni rejting ostao isti “B3 sa stabilnim izgledima”. Glas Srpske