BEOGRAD, U Srbiji trenutno desetak stranih kompanija traga za zlatom, bakrom i obojenim metalima, ali samo tri imaju ozbiljnije rezultate. Jedna od njih, svjetski poznata multinacionalna kompanija „Rio Tinto“ nalazi se blizu faze otvaranja rudnika jadarita, što bi moglo da se dogodi 2013. godine.
Za čitav proces, kažu stručnjaci, dakle od istraživanja do otvaranja rudnika, potrebno je da prođe i po deset godina, a nekada se sve završi samo na toj fazi. Dušan Savić, šef grupe za geološka istraživanja u Ministarstvu energetike, ističe da je fokus rudarskih istraživanja na novootkrivenom metalu jadaritu.
Ležište jadarita otkriveno je kod Loznice i, kako kaže Savić, jedinstveno je u svijetu.
Kanadski mediji objavili su prošle nedjelje da kompanija „Erin Ventures Inc“ obavila istraživanja dijamanata u Piskanji u Srbiji. Kako su objavili kanadski mediji, ova faza bušenja i istraživanja sastojaće se od približno 15 vertikalnih rupa, ukupne dužine 7.000 metara.
Dva izvođača iz ovog regiona, sa iskustvom, angažovana su na bušenju. Jedna bušilica je već na terenu, dok se angažovanje sljedeće očekuje u avgustu. Ovo se radi kako bi se ubrzao proces istraživanja terena. Očekuje se da će ova faza bušenja biti završena do kraja godine. U Ministarstvu energetike, međutim, navode da im nije poznato da se iko bavi tom vrstom istraživanja u Piskanji.
– Na našim terenima pronađena su tri nova borna minerala, a jedna od njih je jadarit, koji je svojevremeno izazvao opšte svjetsko interesovanje. Uopšte, interesovanje stranih kompanija za istraživanje naših terena poraslo je od 2003. godine – ističe Savić.
Prema njegovim riječima, poznata multinacionalna kompanija „Rio Tinto“, koja je najdalje odmakla u istraživanju jadarita kod Loznice, sada je ušla u fazu koja već ide ka otvaranju rudnika. Očekuje se da će do 2013. godine dobiti sve potrebne podatke i da će moći da otvore rudnik.
Novi mineral jadarit pronađen je u lozničkom kraju, a prema rezultatima analiza engleskih i kanadskih stručnjaka, objavljenim u Londonu u aprilu 2007. godine, sadrži natrijum, litijum, bor i silikat-hidroksid. Njegova primena je moguća u medicini, farmaceutskoj, vojnoj i svemirskoj industriji. To je veoma lak metal, što bi takođe moglo da bude ključno u njegovoj budućoj praktičnoj primjeni.
Osim za jadarit, kompanije se najviše interesuju za ležišta zlata.
“Istraživanja je donedavno obavljala i poznata kanadska kompanija „Dandi plemeniti metali“. Ona je u međuvremenu prenjela posao na druge firme. Ova kompanija imala je najveći obim istraživanja kada je zlato u pitanju. Ostale kompanije koje istražuju mineralne sirovine nisu se toliko primakle tom rezultatu”, objašnjava Dušan Savić.
„Avala risorsiz“, kanadska firma na koju je „Dandi“ prenio svoje poslove ima, međutim, jako dobre rezultate u istraživanju ležišta zlata.
“Ovo može da bude i ležište od svjetskog značaja, novi genetski tip zlata, zlato u segmentima. Pronašli su ga u timočkom magmatskom kompleksu gdje trenutno istražuju”, isitiče Savić.
Kada je ovaj metal u pitanju, treba reći da ga najviše ima baš u ovoj oblasti. Blic