BANJALUKA, U vrijeme svjetske ekonomske krize, Republika Srpska, po već potpisanim ugovorima o privrednoj saradnji, očekuje strane investicije veće od dvije milijarde maraka.
Najznačajnija su ulaganja ruskih kompanija u energetiku i naftnu industriju, ali veoma ambiciozne privredne planove u Srpskoj imaju i kineske, njemačke, izraelske, pa čak i egipatske kompanije.
Ruska kompanija „Njeftegazinkor“, koja je privatizovala Rafineriju nafte Brod, Rafineriju ulja u Modriči i lanac benzinskih pumpi „Petrol“, ove godine će u ova tri preduzeća uložiti oko 120 miliona evra. To je dio investicije od 730 miliona evra, koja će, kako je potvrdila uprava ove kompanije, biti realizovana do 2016. godine.
Kompanija „Komsar enerdži“, čiji je vlasnik ruski biznismen Rašid Serdarov, namjerava da uloži 700 miliona evra u izgradnju nove termoelektrane „Ugljevik tri“. Planirano je da se ovaj elektroenergetski objekat u rad pusti 2014. godine, a zapošljavaće 800 radnika. Najavili su i milionska ulaganja u gradnju hidroelektrane „Mrsovo“ na rijeci Lim i fabrike peleta u Han Pijesku.
Kad je riječ o ruskim investicijama, posebno su velika očekivanja Vlade RS od gradnje kraka gasovoda „Južnog toka“ kroz RS. Taj projekat je snažno podržao ruski predsjednik Vladimir Putin i uprava ruskog energetskog giganta „Gasproma“, a Vlada ga je proglasila nacionalnim i strateškim.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je „Novostima“ da je Srpska na veoma dobrom putu da izgradi stabilan, profitabilan i siguran energetski sistem.
– Ukupne investicije u energetiku biće snažan motor razvoja cijele privrede Srpske – kazao je Kovačević.
I preduzeće „Jadran naftagas“ zajednička kompanija Srbije i Rusije već je uložila milione u istraživanje nafte i gasa u Srpskoj, a investicija bi u najboljem slučaju mogla dostići 315 miliona dolara.
Vlada RS, Kineska razvojna banka i energetska kompanija „EFT grupa“ potpisali su ugovor o kreditiranju gradnje TE „Stanari“.
Projekat, čija je ukupna vrijednost 550 miliona evra, osim izgradnje TE podrazumijeva i ulaganja u povećanje kapaciteta Rudnika „Stanari“.
U Srpskoj su ambiciozni i planovi izgradnje malih hidroelektrana, a riječ je o investicijama austrijske i slovenačke kompanije, koje već grade male hidroelektrane na rijeci Ugar.
Planirane su i značajne investicije u gradnju sistema hidroelektrana „Gornja Drina“, „Srednja Drina“ i na rijeci Bosni.
Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS potpisalo je ugovor sa preduzećem „Privredni preporod“, čiji je vlasnik ruski milioner Oleg Burlakov, o dodjeli koncesije za korišćenje mrkog uglja i bentonita na ležištu „Lješljani“ u Novom Gradu.
Projekat je vrijedan 23,5 miliona KM i predviđa zapošljavanje oko 150 radnika.
Osim ruskih i kineskih investicija, za ulaganja u Srpsku zainteresovane su i izraelske, poljske, njemačke, austrijske kompanije. Izraelci planiraju investicije u oblasti poljoprivrede i vodosnabdijevanja, Poljaci u željeznice, Nijemci u energetiku.
Investiraju i egipćani
Pogon peleta za ogrev, u okviru bivšeg fočanskog preduzeća „Maglić“, u koji je egipatski biznismen Muhamed Fekri uložio četiri miliona evra, prva je egipatska investicija u Republici Srpskoj, koja ima veliki značaj za razvoj privrede ove opštine i njene građane. Planirano je zapošljavanje 150 radnika. Novosti
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma nema dalje. Evo balgostanja. Dok Evropa posrće, kao mala lađa na uzburkanom moru, RS jača nego ikad, uzdiše iznad svega i doživljava svoj procvat.
A gdje je tu narod samo se pitam?
Moja računica kaže da ćemo na ove silne milione dodatno zaposliti oko 1500 radnika, po ovome bi se moglo reći da je riječ o visokosofisticiranoj tehnologiji. Mada mi ovo izgleda kao klasično pranje para jer za investitore (domaće i strane) ne postoji nikakva kontrola, mogu da rade šta hoće, da ne plaćaju poreze i doprinose, da dobijaju kredite od IRB, da radnicima ne isplaćuju plate… To je naš privredni ambijent .
Jedino je ovaj egipto-fočak zaista uložio, a sve ostalo je golub na grani, s tim da je južni tok svraka u glavi.
Ja mislim da se treba zadužiti do ****. Te pare proćerdati na alkohol i žene, pa ponovo zaratovati da ne moramo vraćati kredite…