BANJALUKA – U Republici Srpskoj u narednim danima trebalo bi da počne sa radom nova mikrokreditna organizacija „Moneda“ koju su osnovala tri strana fizička lica.
U Srpskoj je posljednjih godina značajno povećan broj mikrokreditnih organizacija, a trenutno ih sa sjedištem u RS ima 13.
„Agencija za bankarstvo RS je 27. decembra 2018. godine izdala dozvolu za rad mikrokreditnom društvu „Moneda“, ali ovo društvo još uvijek nije počelo sa radom. Vlasnici društva su tri strana fizička lica“, kazali su za portal CAPITAL u Agenciji za bankarstvo RS.
Dodali su i da je u toku oduzimanje dozvole MКF „Delta plus“, na zahtjev te mikrokreditne fondacije.
Rast broja mikrokreditnih organizacija u Srpskoj nije iznenađenje s obzirom na to da ovaj sektor iz godine u godinu bilježi milionsku dobit.
Samo u prošloj godini mikrokreditne organizacije u RS su zaradile 11,2 miliona maraka, čak 34 odsto više u odnosu na godinu ranije.
Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na kredite mikrokreditnog sektora RS u prošloj godini iznosila je 24,62 odsto i veća je za 0,72 odsto u odnosu na 2017. godinu.
CAPITAL: M. Č.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na kredite mikrokreditnog sektora RS u prošloj godini iznosila je 24,62 odsto
Ovo je legalno kamatarenje odnosno zelenaštvo!
Danijele, sto manja rata i manji iznos kredita, to veca kamata. Tako je i kod banaka kod iste takve kredita (dakle kod mikrokredita). I tih 25 posto je prosjek, dok najveca kamata ide i do 50 odsto! Tolika rata je kod kredita sa mjesecnom ratom od 50 do 100 KM mjesecno, dok kod vecih kredita kamate su i nize od izrecene u ovom clanku. Sve ima svoju cijenu. Mikrokreditne organizacije preuzimaju rizicne klijente, pocetnike, male privrednike koji obrnu kapital vise puta itd. Cijena rizika uracunata u poslovanje. Osim toga mikrokreditne organizacije ne mogu da prikupljaju stednju od gradjana, a koja je, u posljednjih nekoliko godina, skoro pa besplatna, te su stoga prinudjene da kupuje kapital kod banaka, da bi dale kredite svojim klijentima. Tu je najveci problem. Bilo bi bolje kada bi i mikrokreditne organizacije mogle da rade kao banke, ali onda to nebi bile mikrokreditne organizacije vec banke, a i trebao bi im 30 puta veci minimalni kapital posto za banku treba 15 miliona KM, dok za mikrokreditnu organizaciju svega 500 hiljada KM minimalnog kapitala.