BEOGRAD, Zahvaljujući 11 grinfild investicijma, nezaposlenost u Sremskoj Mitrovici manja je za 30 odsto. Od 2006 godine zaposleno je više od 2500 ljudi.
Prema riječima gradonačelnika Sremske Mitrovice Branislava Nedimovića, U 2006. godini, bilo je 9.000 nezaposlenih, sada ih ima oko 6.700, a mnogi su posao pronašli zahvaljujući upravo novim investicijama.
“Najveća kompanija koja ovdje posluje je američka kompanija Giton koja zapošljava oko 1.000 osoba. To je jedna od najvećih ‘grinfild’ investicija u Srbiji”, ukazao je on, napomenuvši da je za ovaj grad, u ovom trenutku najvažnije otvaranje novih proizvodnih pogona.
Neke od kompanija koje posluju u Sremskoj Mitrovici su i austrijski “Moler”, koji se bavi proizvodnjom elektroinstalacione opreme, “Metakfer stil mil” iz Velike Britanije i “Mitsidis point” sa Kipra, proizvođač tjestenine.
On je naglasio dobru saradnju sa Agencijom za strana ulaganja, zahvaljujući kojoj je došlo dosta investicija i dodao da i lokalna samouprava, kako bi privukla investitore, aktivno radi na prezentaciji industrijskih zona.
U Sremskoj Mitrovici se nekada samo tri hektara zemljišta moglo ponuditi investitorima, a gradonačelnik kaže da je pored uređenja industrijskih zona posebna pažnja “poklonjena” proceduri izdavanja dozvola, koja je značajno ubrzana.
“Formirana je Kancelarija za upravljenje ekonomskim razvojem koja pruža podršku investitorima. Na njima je da poslije kupovine zemljišta samo izvedu projekat, a sve saglasnosti prikupljamo mi”, naveo je Nedimović.
Gradonačelnik Sremske Mitrovice je zaključio da je to jedan od načina da se stvori pogodno poslovno okruženje, privuku i zadrže investitori.
Sremska Mitrovica je jedan od najstarijih gradova u Evropi koji je nekoliko puta mijenjao ne samo ime, već i “fizionomiju” dok nije postao savremen, lijepo uređen industrijski grad. Tanjug