PARIZ ,Oko 5,2 miliona Francuza zaposlenih u javnim službama počelo je juče jednodnevni štrajk, pridružujući se radnicima šireg pariskog područja zaposlenim u javnom i željezničkom saobraćaju, koji štrajkuju već sedam dana.
Svi sindikati zaposlenih u javnim službama pozvali su na jednodnevni štrajk u znak protesta protiv smanjivanja radne snage u javnim djelatnostima (5,2 miliona agenata) i sa zahtjevom za povećanje plata.
Svjetski mediji nazvali su jučerašnji dan “crnim utorkom” za Francusku zbog povezivanja štrajka službenika, štrajka u saobraćaju i pobuna koje su zahvatile polovinu od 85 univerziteta u zemlji.
Kontrolori leta na pariskim aerodromima, takođe, štrajkuju, pa su česti zastoji, a neki letovi su i otkazani.
Na kioscima juče nije bilo ni dnevne štampe zbog štrajka sindikata distributera koji su solidarni s pokretom u javnim službama.
Zastoji u saobraćaju se nastavljaju sa malo manjim intenzitetom nego proteklih dana. U gradskom saobraćaju nastavljaju se gužve i nezadovoljstvo putnika, koji na nekim linijama metroa čekaju i do sat vremena.
Štrajk u saobraćaju bi, prema najavama, trebalo da se završi već danas, kako se sindikati i Vlada spremaju da sjednu za pregovarački sto.
Zahtjevi željezničara i zaposlenih u javnim službama nisu isti. Dok je štrajk u javnom saobraćaju usmjeren protiv reforme penzijskog sistema, koja se odnosi na ukidanje povlastica prilikom penzionisanja zbog težih uslova rada u nekim zanimanjima, poput željezničara ili zaposlenih u elektrodistribuciji, zaposleni u javnim službama štrajkuju zbog smanjenja kupovne moći i kvaliteta života.
Štrajk zaposlenih u javnom sektoru naročito je izražen u školama i bolnicama. Radnici u obrazovanju štrajkuju i zbog najavljenih ukidanja radnih mjesta, 23.000 od naredne godine, dok sindikati ljekara pozivaju na “odbranu javnog bolničkog sektora od liberalne politike u zdravstvu koja bolnice pretvara u preduzeća”.
U saopštenju sindikata zdravstvenih radnika navodi se da “liberalni zaokret u politici zdravstva programirano guši francuski javni zdravstveni sistem”. “Posljedice će biti nedopustive za sve pacijente, a naročito za one koji su u najtežoj situaciji”, poručuju ljekari.
Socijalni bunt, koji je juče dostigao vrhunac, predstavlja prvi pravi izazov za predsjednika Nikolu Sarkozija i njegovu reformsku politiku.
Sarkozi, koji je svoju kampanju gradio na ovoj temi i obećao sunarodnicima povećanje životnog standarda, na udaru je zbog toga što njegova politika ekonomskih reformi još ne pokazuje rezultate.