PARIZ – Štrajk koji već punih sedam dana parališe francuski željeznički saobraćaj nanio je štetu veću od 100 miliona evra, saopštila je juče direktorka francuskih željeznica En-Mari Idrak.
Ona je listu “La Tribune” izjavila da je putnicima “dosta štrajka” koji je počeo prošloga utorka zbog Vladinih planova o ukidanju posebnih mirovinskih povlastica za neke javne službe.
“Štrajk je dosad koštao više od 100 miliona evra, o čemu namjeravam progovoriti na pregovorima”, rekla je Idrakova.
Štrajk željezničara nastavljen je i juče što je prouzrokovalo velike zastoje, naročito u pariskoj oblasti, uoči današnjih pregovora sindikata i Vlade.
Na prilazima Parizu kolone vozila su bile duže od 200 kilometara, pošto Parižani koji žive u predgrađima u mnogo većem broju koriste automobile da bi se prevezli do radnih mjesta. U metrou je situacija nepromijenjena, sa gužvama na peronima i nezadovoljstvom koje je sve izraženije među putnicima.
Kako je najavljeno, ovom štrajku danas će se pridružiti zaposleni u javnim preduzećima protestujući, takođe, protiv Vladinih reformi. Zaposleni u državnom sektoru bune se protiv reformi državne administracije kojima je predviđeno ukidanje mnogobrojnih radnih mjesta.
Vlada i sindikati koji su u štrajku razmatrali tokom vikenda načine za izlazak iz krize, čije brzo razrješenje svi priželjkuju.
Od početka krize primjetno je medijsko odsustvo predsjednika Nikole Sarkozija, obično sveprisutnog u medijima, kome je ovo prvi veliki socijalni izazov od kada je u maju došao na vlast. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da mu popularnost polako opada sa svakim novim danom štrajka.
Vlada je vjerovatno iz ovog razloga juče ublažila ton i pristala da pregovara uprkos tome što štrajk još traje. Sindikati su u nedjelju uveče pristali da pregovori počnu danas, ali su odlučili da i dalje ne počnu s radom kako bi održali pritisak na Vladu.
Štrajk u Njemačkoj “težak” 75 miliona evra
Posljednji štrajk njemačkih željeznica, koji je trajao od srijede do petka, stajao je najmanje oko 75 miliona evra.
Samo u prevozu robe trodnevni štrajk stajaće između 54 i 80 miliona evra, dok u sektoru prevoza putnika trošak štrajka je procijenjen između pet i 10 miliona evra.