BANJALUKA, Zaposleni u pravosuđu Republike Srpske 21. januara stupiće u štrajk zajedno sa zaposlenima u upravi, obrazovanju i MUP-u Srpske, potvrđeno je na današnjoj sjednici Republičkog odbora Sindikata pravosuđa Republike Srpske.
Sjednici je prisustvovala i ministar pravde Republike Srpske Gorana Zlatković.
Sindikalci, koji su nezadovoljni smanjenjem plata, danas su u Banjaluci sa resornim ministrom razgovarali o minimumu procesa rada koji mora biti ispoštovan za vrijeme štrajka, a koji će trajati do ispunjenja sindikalnih zahtjeva i nakon kojeg, kako je rečeno, slijede i drugi oblici sindikalne borbe.
“Prema trenutnim pokazateljima, 90 odsto radnika je spremno da dobrovoljno uđe u štrajk. Usaglašavanjem minimuma procesa rada ćemo od institucije do institucije obezbijediti obradu hitnijih predmeta“, rekao je novinarima predsjednik Sindikata pravosuđa Republike Srpske Siniša Petrović u pauzi sjednice.
Petrović je istakao da su zaposlenima u sudovima, tužilaštvima, kazneno-popravnim ustanovama i sudskoj policiji Srpske 2008. godine smanjene plate za deset odsto, da bi ove godine smanjenje bilo za još deset odsto tako da oko 2.500 administrativnih radnika u ovoj oblasti sada ima platu zajedno sa toplim obrokom i regresom od 320 do 560 KM mjesečno.
Ministar pravde Republike Srpske istakla je da je minimalni proces rada koji treba da bude ispoštovan za vrijeme štrajka dobrim dijelom danas usaglašen i da je to, najvjerovatnije, 20 odsto administrativnih kapaciteta pojedinačnih ustanova.
“S obzirom da je donesena odluka o stupanju u štrajk 21. januara, mi ćemo i u narednom periodu pregovarati sa predstavnicima štrajkačkog odbora i sindikata i tražićemo najbolja moguća rješenja kako bi štrajk okončali“, rekla je Zlatkovićeva.
Ona je naglasila da je Ministarstvo pravde Republike Srpske prihvatilo da bude donesen zakon o platama za zaposlene u pravosuđu Srpske, da će u radnu grupu za izradu zakona imenovati dva svoja člana, te da bi nacrt zakona trebalo da bude pripremljen ove godine, iako planom rada Narodne skupštine Srpske nije predviđeno da takav akt bude razmatran tokom 2013. godine.
Članovi Republičkog odbora Sindikata pravosuđa Republike Srpske danas su sa Zlatkovićevom razgovarali i o mogućnostima za povećanje cijene rada za zaposlene u ovoj oblasti sa 100 na 110 KM, kako bi se anuliralo smanjenje od 20 odsto, ali nije postignut dogovor.
Pregovori o povećanju plata, odnosno cijene rada, kao i o minimumu pocesa rada u vrijeme štrajka za pojedinačne institucije, kako najavljuju iz Sindikata pravosuđa i Ministarstva pravde, biće nastavljeni i u narednim danima. Srna