LIVNO, Radnici zaposleni u privatnom sektoru strahuju za svoj status zbog pokušaja sindikalnog organizovanja, s obzirom da uvijek slijede neželjene posljedice ako pokreću inicijativu individualno ili u grupama u manjim preduzećima – izjavila je koordinator projekta “Lobiranje za bolju zaštitu radničkih prava” u Livanjskom i Zapadnohercegovačkom kantonu Kata Marijan-Krželj.
Prema njenim riječima, u Drvaru je prije dvije godine zabilježen slučaj da je grupa radnika koji su odlučili da formiraju sindikalnu organizaciju u jednom privatnom preduzeću /”Finvest”/, dobila otkaz, a strah za radno mjesto upravo je glavni razlog što većina zaposlenih u ovdašnjem privatnom sektoru nije sindikalno organizovana.
Govoreći o inicijativi 110 radnika iz opštine Drvar, koji su odlučili da formiraju zajednički sindikat koji će aktivno zastupati njihove interese i promovisati zaštitu i poštivanje radničkih prava, Marijan-Krželj rekla je lokalnom radiju da su se obespravljeni radnici na to odlučili kako ne bi snosili posljedice od svojih poslodavaca.
Ona je upozorila da su radnici u drvarskoj opštini jako razočarani radom opštinskih, kantonalnih i državnih institucija koje bi trebalo da štite njihova radnička prava i ponašanjem privatnih poslodavaca koji sindikalno organizovanje radnika doživljavaju kao nešto što je upereno direktno protiv njih i njihovih interesa, radi čega su odlučili da u Drvaru solidarno formiraju zajednički sindikat.
U cilju bolje zaštite radničkih prava livanjski Centar za građansku saradnju i Udruženje građanki “Grahovo” iz Bosanskog Grahova zajednički realizuju projekat pod nazivom “Lobiranje za bolju zaštitu radničkih prava”, koji finansijski podržava Evropska unija. U okviru ovog projekta formirana je Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava koja okuplja 16 sindikata, od čega 13 u javnom i tri u privatnom sektoru, kao i četiri nevladine organizacije iz Livanjskog i Zapadnohercegovačkog kantona.